Jak urządzić pokój z kominkiem?

Nikogo nie trzeba przekonywać, ze kominek tworzy w domu niesamowity nastrój. To przy nim z chęcią gromadzą się domownicy. Palący się w kominku ogień tworzy miłą, rodzinną atmosferę pełną ciepła i radości. Zanim jednak kominek ustawimy w naszym domu, powinniśmy dokładnie przemyśleć jego ustawienie i sprawdzić, czy wybrany przez nas pokój spełnia wszystkie kryteria. 

Dawniej kominki były podstawowym i jedynym sposobem ogrzewania mieszkania. Kominek znajdował się więc w co najmniej jednym pomieszczeniu, ponieważ nie znano metod przekazywania ciepła z jednego do drugiego pomieszczenia. Były to też zwykle kominki otwarte, które niestety oddawały wiele ciepła na zewnątrz. Współcześnie domy posiadają zwykle jeden kominek, który ulokowany jest zwykle w miejscu reprezentacyjnym, czyli salonie. Pokój dzienny to najlepsze miejsce dla kominka, ponieważ to właśnie tam gromadzą się wszyscy domownicy spożywając posiłki, czytając, rozmawiając, czy oglądając wspólnie telewizję.  W takim pokoju znajdują się też miękkie fotele i kanapy, dzięki czemu możliwe jest w takim pokoju nieskrępowane, błogie leniuchowanie. Jeżeli chcemy by było to miejsce w pełni bezpieczne powinniśmy zadbać, aby dookoła paleniska nie znajdowały się żadne materiały łatwopalne. Jeżeli mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta, to kominek powinien być dodatkowo zabezpieczony. To w jaki sposób urządzimy cały pokój z pewnością będzie zależało także od tego, jaki rodzaj kominka wybierzemy. Jeżeli podobają nam się klasyczne kominki w starym stylu, tak zwane kominki otwarte, to musimy mieć świadomość, że wymagają one dodatkowych zabezpieczeń, ponieważ strzelające z nich iskry mogą mieć dla nas niebezpieczne konsekwencje. Z całą pewnością siedząc zbyt blisko takiego kominka możemy odczuwać pewien rodzaj dyskomfortu. Powinniśmy zadbać o to, aby drogi od kanapy do kominka nie przecinał żaden szlak, tak aby nikt nie zakłócał nam strefy komfortu i spokoju. Jeżeli nasz salon jest połączony z jadalnią, to warto ustawić stół tak, aby mieć z niego widok na ciepły, przytulny kominek. 

Wybór miejsca w którym postawimy kominek jest ważny, ponieważ z kominka będziemy korzystać często, na przykład w trakcie nakładania drewna, czy oczyszczania komory z popiołu. Dlatego warto zamontować kominek w miejscu, do którego będziemy mieli niemal nieograniczony dostęp. Architekci polecają środek głównej ściany, ponieważ w ten sposób będziemy mieli widok na kominek z każdego miejsca. Dobrym miejscem jest także narożnik, ponieważ stworzymy w ten sposób zaciszny klimat. Jeżeli nasz salon i kuchnię dzieli ściana, możemy zamontować w niej dwustronny kominek, dzięki czemu będzie on widoczny z obu pomieszczeń. Jeżeli jesteście zwolennikami nowoczesnych rozwiązań, to równie dobrze mogą sprawdzić się biokominki, które nie emitują dymu, zapachu i popiołu. Są one zasilane przez płynne biopaliwo. Charakteryzują się prostą konstrukcją, dlatego świetnie sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach w stylu loftowym, czy skandynawskim. Często są wykończone również płytami kamiennymi lub takimi materiałami jak marmur, granit, czy trawertyn. 

kominki z płaszczem wodnym