Łazienki w przestrzeni publicznej

wystawaPubliczne toalety w współczesnym świecie są normą. Nie ma dzisiaj restauracji, kina, teatru, stacji benzynowej czy centrum handlowego bez łazienki. Dzisiaj stało się to już nawet pewnym wymogiem kontrolowanym przez służby sanitarne. Lokal bez toalety przeznaczonej dla klientów może ponieść poważne konsekwencje finansowe, a w efekcie zostać nawet zamknięty. Przynajmniej na czas braku łazienki. Takie publiczne miejsca, w których można bez przeszkód załatwić fizjologiczne potrzeby, powinny charakteryzować się szeregiem wspólnych, dość ścisłe określonych właściwości.

Istotny jest ogólny wygląd toalety publicznej. Nie powinna ona być w żaden sposób spersonalizowana. Jeśli mamy do czynienia z dużą, neutralna przestrzenią publiczną taką, jak, na przykład kino czy centrum handlowe, to toaleta również powinna być jak najbardziej neutralna. Są jednak pewne miejsca o określonym charakterze. Wówczas dobrze, gdy łazienka współgra z całym wnętrzem. Eleganckie płytki, takie jak te przedstawione na wybranej stronie www często podnoszą walory estetyczne. Tak dzieje się często w przypadku rozmaitych restauracji. Jeśli zatem jest ona urządzona w stylu vintage, rustykalnym, retro lub nowoczesnym, podobnie powinna zostać zaaranżowana przestrzeń toalety. We wszystkich innych przypadkach łazienka powinna być urządzona w stonowanych kolorach, a płytki powinny być pozbawione wszelkich zdobień. Kolory mogą być jak najbardziej różnorodne, ale jednolite. Doskonale sprawdzają się czerwienie, żółcie, granaty, zieleń i ponadczasowa, pasująca do wszystkiego biel. Wyposażenie takiej publicznej łazienki również nie jest bez znaczenia. Wiadomym jest, że jednocześnie korzysta z niej kilka, czasem nawet kilkanaście osób. Projektanci tego rodzaju wnętrz powinni zadbać o to, by nie tworzyły się gigantyczne kolejki osób oczekujących na możliwość skorzystania z ubikacji lub umycia rąk. Nie jest to duże wymaganie i łatwo mu sprostać. Wystarczy zamontować kilka sanitariatów. Dzięki temu znacznie wzrośnie komfort korzystania z toalety. Dotyczy to również luster. Powinny znaleźć się nad każą umywalka. Szczególnie kobiety docenią tego rodzaju wyposażenie. Z kolei w męskiej ubikacji przydadzą się, oprócz misek klozetowych, również pisuary.

Bardzo ważną kwestią jest utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości oraz higieny w pomieszczeniu, jakim jest publiczna łazienka. Korzystają z niej setki osób w ciągu jednego dnia. Ponadto, toalety mają to do siebie, że gromadzą rozmaite i liczne bakterie oraz zarazki. W związku z tym, obecnie niemal w każdej publicznej łazience można spotkać krany, które nie wymagają dotknięcia w celu uruchomienia ich. Działają bowiem na fotokomórkę, a więc woda zaczyna z nich płynąć w chwili, gdy podstawi się pod nie ręce. Dużo bardziej higienicznym rozwiązaniem jest również używanie ręczników papierowych zamiast specjalnych dmuchaw. Po pierwsze, tego typu sprzęty ?rozdmuchują? bakterie. Po drugie, są zdecydowanie mniej skuteczne jeśli chodzi o suszenie rąk. Nie raz trzeba spędzić kilka minut z rękami umieszczonymi pod taką dmuchawą, aby były one całkowicie suche. Czasami irytujące bywa tez zbyt ciepłe lub, dla odmiany, zbyt zimne powietrze, które wydobywa się z wnętrza takich urządzeń. Aby w jeszcze większym stopniu zadbać o higienę, można podczas wychodzenia z łazienki spróbować nie dotykać klamki dopiero co umytymi dłońmi. Optymalna sytuacja to taka, w której drzwi wyjściowe są wahadłowe, a więc można bez problemu otworzyć je, na przykład posiłkując się łokciem lub lekko napierając na nie kolanem. Nieodzownym elementem, jeśli chodzi o czystość i higienę, są także kosze na śmieci. Powinny być duże i najlepiej zamykane, aby nie wydobywały się z nich nierzadko nieprzyjemne zapachy. Powinny zostać rozmieszczone w różnych punktach łazienki, ale przede wszystkim nie może ich zabraknąć pod zlewem i w każdej kabinie toaletowej. Jeszcze jeden element służy utrzymaniu wysokiego poziomu higieny. Są to dozowniki na płynne mydło. Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo niehigieniczne jest używanie mydła w kostce szczególnie, jeśli dzieje się to w przypadku setek tysięcy obcych sobie osób.publiczna toaleta

Jak w każdym miejscu, również i w toalecie muzycznej niebagatelną rolę odgrywają wszelkiego rodzaju dodatki. Oczywiście muszą one być adekwatne do charakteru wnętrza. Wszelkie kwiaty, zarówno te żywe, jak i sztuczne raczej odpadają. Natomiast dobrym pomysłem jest zawieszenie obrazków, a nawet większych obrazów na ścianach, aby nadawały pewien charakter wnętrzu. Jeśli nie jest to całkowicie bezpłciowa toaleta w centrum handlowym, ale w malej, przytulnej knajpce lub stylowej restauracji, warto zadbać o niecodzienny stojak na papier toaletowy czy lustro w interesującej ramie. Dobrym pomysłem jest zadbanie o muzykę i przyjemny zapach.

Jeśli chodzi o publiczne łazienki Poznań, Warszawa czy inne duże miasta nie mają problemów z toaletami w miejscach publicznych. Gorzej dzieje się w przypadku mniejszych miejscowości. Warto oczywiście zaznaczyć, że wyjątkiem bywają miejscowości nadmorskie, górskie, mazurskie czy uzdrowiskowe. Tam łazienki publiczne muszą znajdować się w wielu miejscach, ponieważ ogromna liczba turystów stanowi w tym kontekście źródło zapotrzebowania. Niemniej jednak trzeba zaznaczyć, iż nie wszystkie łazienki dostępne w publicznych miejscach spełniają wymogi sanitarne i estetyczne. 

Korzystając z łazienki publicznej warto pamiętać o kilku zasadach świadczących o naszej kulturze osobistej. Przede wszystkim, nie należy zajmować bez potrzeby na zbyt długo toalety lub miejsca przy umywalce. Jeśli już załatwimy najpilniejsze potrzeby, odchodzimy, aby inna osoba bez przeszkód mogła skorzystać. Pamiętajmy o tym, że sami również nie lubimy wystawać w długiej kolejce do toalety. Ponadto, publiczne łazienki nie są miejscem spotkań towarzyskich, w których uskutecznia się plotki i prywatne rozmowy. Pamiętajmy o tym, korzystając z publicznych toalet.