Jak wycenić i sprzedać mieszkanie?

szkic domuWiele osób decyduje się na sprzedaż swojego mieszkania. Powody podjęcia takiej decyzji są różnorodne. Jednych zmusza do tego kwestia finansowa, inni zamierzają się przeprowadzić w lepsze warunki. Jednak bez względu na to, co nami powoduje w kwestii sprzedaży, zawsze w takiej sytuacji dobrze jest nawiązać współpracę ze specjalistą z biura nieruchomości, czyli z rzeczoznawcą majątkowym. To właśnie jego zadaniem jest sporządzenie wyceny mieszkania, która stanowi podstawowy krok na drodze do jego sprzedaży. Każdemu, komu zależy na tym, by sprzedać mieszkanie na jak najbardziej korzystnych warunkach powinien zdawać sobie sprawę z tego, co wpływa na to, by stało się to możliwe. Najkrócej mówiąc ? co należy zrobić, aby w większym stopniu zainteresować nim innych, potencjalnych przyszłych nabywców. Wcale nie oznacza to, że będzie trzeba grać nie fair. Wręcz przeciwnie, wystarczy poznać kilka zupełnie sprawiedliwych zasad, i wcielić je w życie. Mowa w tym miejscu o home stagingu, a więc praktyce, która pojawiła się w Polsce po przebyciu drogi zza Atlantyku, a więc ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie tam jest bardzo popularna.

Z pewnością wiele osób zastanawia się, czym w praktyce jest home staging. A jest to nic innego, jak przygotowanie mieszkania na odwiedziny potencjalnych kupców. Chodzi więc o to, by przestrzeń była miła dla oka, zadbana i potrafiła sobą naprawdę zainteresować. W związku z tym, w pierwszej kolejności warto usunąć z pola widzenia wszelkiego rodzaju przedmioty, które w pewien sposób personalizują przestrzeń. W przeciwnym razie osoby zwiedzające nieruchomość będą czuć się w niej obco, a to w żadnym razie nie sprzyja podjęciu decyzji o kupnie lokalu. Chowamy więc prywatne fotografie, dyplomy, nagrody, ubrania, kosmetyki i tym podobne rzeczy. Wszystko, co zdradza obecność dotychczasowych właścicieli. Tego typu rzeczy warto zastąpić różnymi formami dekoracji. Pamiętajmy jednak przy tym, by były to drobiazgi gustowne, na tyle uniwersalne, aby mogły spodobać się każdemu. Nie powinny rzucać się w oczy, tylko uzupełniać przestrzeń. Ponadto, dobrym pomysłem jest sprawienie, by przestrzeń wydała się bardziej jasna, słoneczna. W tym celu wystarczy odsłonić rolety, zawiesić jasne zasłony i firany. W skrajnych przypadkach konieczne jest odmalowanie pokojów na bardziej jasne, uniwersalne kolory. I jeszcze jedna zasada, czwarta i ostatnia ? pamiętajmy o wysprzątaniu mieszkania!

Niby to takie oczywiste, jednak są osoby, które machają na to ręką lub robią jedynie pobieżne porządki. A konieczne jest bowiem dokładne odkurzenie podłóg i mebli, pozmywanie brudnych naczyń, wytarcie blatów, schowanie niepotrzebnych rzeczy i uporządkowanie ich na półkach, zdjęcie czystego prania i usunięcie z pola widzenia brudnego. Takie rzeczy robi się na co dzień, ale pamiętajmy o nich przede wszystkim w sytuacjach, gdy nasz dom mają odwiedzić potencjalni przyszli kupcy. Tego rodzaju działania, jak udowodniły badania, podnoszą o kilka procent wartość nieruchomości. Jednak obliczenie, ile ona jest warta, najlepiej zlecić profesjonaliście, a więc rzeczoznawcy majątkowemu. Dlaczego tak ważne jest to, by współpracować z biurem nieruchomości oraz osobami, które znają się na tego rodzaju rynku? Otóż, jest to płaszczyzna, która stale dynamicznie się zmienia. W efekcie, bardzo ciężko jest potrafić na bieżąco orientować się w jej aktualnym stanie. Konieczne do tego są umiejętności związane z odczytywanie, analizowaniem oraz sporządzaniem specjalistycznych raportów i analiz. Dzięki temu rzeczoznawca majątkowy określa, jak kształtuje się aktualna sytuacja na rynku, a nawet przewiduje jakie kolejne zmiany i kiedy nastąpią. Tym samym jest w stanie wskazać na najlepszy moment do dokonania transakcji. Nie zawsze bowiem opłaca się sprzedać lub kupić jakąś nieruchomość. Warto zdawać sobie z tego sprawę, Pytajmy więc o to współpracującego z nami rzeczoznawcę. A od czego zależy sama wycena mieszkania? Na podstawie jakich parametrów jest ona określana? Zawsze pod uwagę bierze się kilka podstawowych elementów. Są nimi: wygląd zewnętrzny nieruchomości oraz wewnętrzny (jeśli w grę wchodzi wycena mieszkania to określa się również, jak prezentuje się całą nieruchomość, a więc blok lub wieżowiec mieszkalny), stan techniczny obiektu oraz wartość okolicy, w której nieruchomość jest zlokalizowana. Warto również wiedzieć, kiedy konieczne jest sporządzenie wyceny. Na stronie internetowej pod adresem http://www.zfd.com.pl/ można znaleźć więcej informacji na temat samej wyceny. Warto o tej ostatniej poczytać, ponieważ prędzej czy później uzyskana wiedza znacznie się przyda.

Bo nie dotyczy to tylko sytuacji związanych z chęcią sprzedaży mieszkania. Bardzo często zdarzają się bowiem sytuacje, w których to bank zleca sporządzenie wyceny danej nieruchomości. Dzieje się tak, gdy klient bank ma dług, którego nie może w danym momencie spłacić. Wyceniona nieruchomość, jeśli posiada określoną wartość, staje się zabezpieczeniem dla bank na wypadek, gdyby klient przez dłuższy czas nie spłacał długu i nie wykazywał żadnych predyspozycji, by kiedykolwiek to uczynić. Kolejna sytuacja, w której konieczna jest wycena mieszkania lub jakiekolwiek innej nieruchomości dotyczy określenia wysokości miesięcznej raty kredytu bankowego oraz ustalenie kilku kwestii podatkowych związanych z darowizną oraz spadkiem.