Internet i dziennikarze obywatelscy

wyszukiwanie danychInternet stał się narzędziem, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie, nic więc dziwnego, że należy dzisiaj do czołówki elementów wpływających bezpośrednio na całe nasze życie. W zależności od naszych upodobań oraz potrzeb możemy korzystać z niego na wiele sposobów zwłaszcza, że internet pozwala nam już nie tylko na pisemne przekazywanie informacji. Oprócz tekstów pisanych coraz częściej popularnymi formami stają się obraz i dźwięk.

 Dziennikarstwo obywatelskie

Za przykład mogą posłużyć działania fotograficzne oraz popularność rozmaitych blogów, które umożliwiają internautom działania prospołeczne. Bardzo interesujące są też takie strony www, które stylizują się na radio lub telewizję, widać więc, że czasami wystarczy średniej jakości sprzęt i dobry pomysł. Słowo pisane nie musi być więc jedynym sposobem na wyrażanie wiedzy czy emocji, chociaż z pewnością jest potrzebne także w wyżej opisanych przykładach. Same strony www to wspaniała okazja dla dziennikarstwa obywatelskiego, dlatego też jeśli mamy pomysł na siebie i swoją witrynę, nie należy odkładać tego na później. Prowadzenie takiej strony www nie tylko rozwija umiejętności, ale i szlifuje warsztat pisarski. Dziennikarstwo obywatelskie może się zatem okazać pierwszym krokiem w kierunku przyszłej kariery medialnej. Czasami więc pozornie niewiele znaczące czynności mogą zaprocentować w przyszłości, na przykład interesującą pracą. Obok dziennikarstwa obywatelskiego oraz nowych sposobów komunikacji medialnej Internet okazał się być doskonałym miejscem dla wszystkich tych osób, dla których zdrowy tryb życia to absolutna podstawa codziennej egzystencji. Może się to wydawać dosyć paradoksalne, zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę bierność kojarzoną z siedzeniem przed ekranem monitora, faktem jest jednak, że promocja zdrowego stylu życia za pomocą internetu jest coraz bardziej popularna. Internet jest miejscem szybkiego transferu informacji, dlatego krzewienie idei ekologicznych, zdrowego odżywiania oraz ćwiczeń fizycznych rozwija się bardzo efektywnie. Powstaje wiele stron www związanych nie tylko z szeroko pojętym zdrowym stylem życia, ale także rozwojem duchowym i psychicznym oraz życiem w zgodzie z naturą, w końcu nie od dzisiaj wiadomo, że zdrowy duch i zdrowe ciało są ze sobą nierozerwalnie związane. Jeśli zatem poszukuje się tego typu stron internetowych można odwiedzić konkretne portale, takie jak chociażby Webvalley, zbierające w jedną całość najlepsze miejsca w sieci poświęcone zdrowemu stylowi życia.

(Bez)wartościowe blogi?

gazetaSame witryny internetowe pojawiają się dzisiaj jak przysłowiowe grzyby po deszczu, co dotyczy przede wszystkim tych, które są bezpłatne. Niektóre są ciekawe, inne niekoniecznie, przez co w praktyce okazuje się, że ? niestety - wiele adresów niepotrzebnie zaśmieca internetową rzeczywistość. Internauci ze słomianym zapałem szybko rezygnują z prowadzenia strony, nie troszcząc się o to, co się z nią stanie, dlatego zawsze warto wcześniej się zastanowić jaki jest cel prowadzenia tematycznego bloga czy dowolnej witryny. Żadna ze stron nie powstaje bez celu, dlatego też widać wyraźnie jak istotne jest zwrócenie uwagi na odbiorców globalnej sieci, ponieważ to przede wszystkim oni powinni mieć możliwość czerpania przyjemności z odwiedzania danej strony. Oczywiście nie jest tajemnicą, że najlepiej pisać o tym, co się lubi, więc naturalnym będzie, że jeśli żywimy do czegoś sympatię, mamy o tym pojęcie. Kompetencje, które posiadamy są niezwykle ważne, ponieważ automatycznie przekładają się na ogólny odbiór naszej strony www. Nie wystarczy jednak pisać rzeczy zgodnych z prawdą i prezentować ?suchych? faktów, ponieważ ? jak ma to miejsce w przypadku dziennikarstwa ? niezbędne jest działanie w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę czytelników. Liczy się więc przede wszystkim kreatywność i pomysł na siebie. Te dwie rzeczy muszą być obecne od samego początku naszej internetowej działalności obywatelskiej, dlatego też musimy mieć świadomość, że jeżeli nie zainteresujemy internauty, nie wróci on już na naszą stronę. Zaintrygowanie czytelnika i regularne aktualizowanie treści procentuje nie tylko pozyskaniem wiernego odbiorcy, ale ? prawdopodobnie ? także jego znajomych, którzy odwiedzą naszą witrynę z polecenia. Na odbiór strony www wpływa także poprawność językowa nadawcy, dlatego ? choć nie każdy urodził się humanistą ? powinno być to uważane za coś absolutnie oczywistego. Niezbędne jest zatem zwracanie uwagi na to, by teksty pozbawione były rażących błędów, przede wszystkim ortograficznych i składniowych, a zwłaszcza tych pierwszych, które podświadomie obniżają nasze kompetencje wśród odbiorców.

Kompetentni dziennikarze?

Zostanie dziennikarzem obywatelskim jest dziś stosunkowo proste, dlatego też jeśli ma się dostęp do komputera i sieci internetowej nie pozostaje nic innego poza założeniem własnej strony www. Utrzymanie profesjonalnej strony pociąga jednak za sobą pewne koszty, dlatego też ogromną popularnością cieszą się darmowe witryny i gotowe szablony, które bez żadnych opłat można wykorzystać do konstruowania własnej strony. Właśnie z tego powodu ogromną popularnością zaczęły cieszyć się blogi, będące amatorskimi odpowiednikami gazet z bieżącymi informacjami. Początkowo blogi kojarzone były raczej ze stronami o charakterze osobistym, określane mianem pamiętników internetowych, jednak dzisiaj można zaobserwować wyraźną zmianę w postrzeganiu tego typu działalności. Internauci mają świadomość własnej władzy w sieci, dlatego też jeżeli mają odpowiednie grono czytelników otrzymują niezwykłą możliwość kreowania ludzkich postaw i potrzeb. Nadal widoczny jest subiektywizm, ale głównie dlatego, że na blogach powstają eseje, polemiki czy felietony, głównie za sprawą naszych wewnętrznych pasji do odnoszenia się do rzeczywistych wydarzeń lub komentowania wszystkiego, co zostało publicznie powiedziane. Trzeba więc pamiętać, że takie działanie także może zostać zaliczone do form dziennikarstwa obywatelskiego, ponieważ nawet pozornie nic nie znaczącymi tekstami ma się możliwość słaniania internautów do myślenia oraz do dyskusji. Gdzie więc założyć bloga? Najprostszym rozwiązaniem jest korzystanie z najpopularniejszych portali informacyjnych, które umożliwiają swoim czytelnikom prowadzenie własnego kącika literackiego, można tez jednak wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, a z pewnością zostanie wygenerowanych przynajmniej kilka najpopularniejszych darmowych portali, na którym szybko można będzie założyć własnego bloga. Jest to korzystne zwłaszcza wtedy, kiedy nie wiemy za bardzo jakie są tajniki konstruowania witryn od samych podstaw lub też kiedy najzwyczajniej w świecie nie mamy na to czasu. Internet ułatwia nam współcześnie coraz więcej czynności sprawiając, że wiele aplikacji i programów jest dzisiaj opartych na działaniach intuicyjnych.