Kolorowe fototapety ścienne - wsparcie rozwojwe najmłodszych

 

aktywność dzieckaJeszcze parę lat temu wydawać by się mogło, że ustawa decydująca o tym, iż sześciolatki pójdą do pierwszej klasy, w przypadku Polski nie zacznie szybko obowiązywać. Minął jednak jakiś czas i okazało się, że jest to zmiana bardzo realna. Od jakiegoś czasu posyłanie sześciolatków do szkoły zaczyna więc być normą. Niektórzy przyjmują taki stan rzeczy bez mrugnięcia okiem. Wielu rodziców obawia się jednak, że ich pociecha nie sprosta wyzwaniom, które przecież będą się kryły na każdym kroku ? zarówno podczas lekcji, jak i na przerwach. W zależności od charakteru dziecka, akceptacja nowej sytuacji może być różna. Jedne dzieci oczekują na pierwszy dzwonek z niecierpliwością, inne nie wyrażają nawet chęci przebywania w przedszkolu po kilka godzin dziennie. Jak zatem sprawić, by i w tym ostatnim przypadku szkoła stała się raczej wyzwaniem, aniżeli przykrym obowiązkiem? Istnieje kilka sposobów na to, by tak się stało. Wbrew pozorom wpłynięcie na opinię dziecka w tym okresie jego życia może być całkiem łatwe.

 Remont pokoju pomoże dziecku zaakceptować zmiany

Oczekując narodzin dziecka każdy rodzic stara się urządzić dla niego przytulny i przyjemny w wyglądzie pokój. Z biegiem lat dziecko rośnie i taki pokój staje się zupełnie niefunkcjonalny. Nie należy ograniczać się wtedy wyłącznie do wymiany małego łóżeczka na inne. Generalny remont może wpłynąć na dziecko w znaczny sposób. Przede wszystkim zmieni jego postrzeganie świata. Jakie elementy należy zmienić w pokoju przyszłego pierwszoklasisty? Z pewnością będą to meble, ale warto zdecydować się na generalny remont i zacząć od ścian. Dla przykładu można wybrać wtedy fototapety ścienne, które łatwo można zamówić w sieci. Zamiast dziecinnych wzorów na ścianie może znaleźć się na przykład kolorowa mapa świata czy układ słoneczny. W ten sposób nauczymy dziecko interesować się światem nawet wtedy, gdy wcześniej nie wyrażało takiej chęci. Dodatkowo należy bezwzględnie kupić meble takie jak biurko, krzesło czy regały na książki. Dwa pierwsze elementy muszą być dostosowane do wzrostu dziecka. Najlepiej wybrać biurko i krzesło z możliwością regulacji, ponieważ sześciolatek rośnie szybko i co jakiś czas musi mieć wspomniane urządzenia dostosowywane do siebie. Z kolei na regałach warto umieścić nie tylko podręczniki, słowniki czy encyklopedie, ale także ulubione bajki dziecka. Należy bowiem pamiętać, że jest ono ciągle dopiero sześcioletnim maluchem, któremu nadal można czytać bajki na dobranoc i utulać go do snu. Warto pamiętać, że pokój dziecka nie może służyć wyłącznie celom edukacyjnym. Wspomniane fototapety OtoStyl najlepiej umieścić na jednej lub dwóch ścianach, a pozostałe dwie pomalować na pasujący do powyższego materiału kolor. Oprócz praktycznych mebli w sypialni powinny znaleźć się pułki na zabawki lub ozdobne skrzynki, w których dziecko będzie trzymało swoje skarby.

Można przygotować dziecko na szkołę podczas wspólnych gier i zabaw

Pokój dziecka to nie jedyne miejsce, w którym można zadbać o to, by pokazać mu z czym wiąże się szkoła. Takie sztuczki mogą znaleźć się na każdym kroku, szczególnie w domu. Rodzice powinni spędzać z pociechą jak najwięcej czasu, by wyjaśnić jej na czym polega fenomen szkoły. Przede wszystkim należy jednak tłumaczyć, że szkoła to nie tylko obowiązek, ale także przyjemność. Pomogą w tym różnego rodzaju wycieczki, a także gry i zabawy w domu. Warto pokazać przyszłemu uczniowi, że dzięki rozrywce można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Dziś w księgarniach można otrzymać wiele poradników na ten temat, z niektórymi z pewnością warto się zapoznać. W cenie są na przykład doświadczenia z zakresu fizyki czy chemii, które ? choć łatwe w wykonaniu ? zachwycą sześciolatka i zachęcą go do poznawania świata.

Starsze rodzeństwo może pomóc sześciolatkowi

zadowolony sześciolatekZadanie jest o wiele bardziej ułatwione, jeśli dziecko posiada starsze rodzeństwo, które od jakiegoś czasu uczęszcza do szkoły. Młodsze pociechy z reguły starają się naśladować nie tyle swoich rówieśników, co właśnie starsze rodzeństwo czy często nawet dorosłych. Zazwyczaj w takich przypadkach nie ma więc żadnego problemu, bowiem dzieci same nie mogą doczekać się szkoły, o której z pewnością często mówi się wiele w kontekście starszego dziecka. W razie sytuacji skrajnie negatywnych, można udać się z pomocą do psychologa lub pedagoga szkolnego. Nie należy bagatelizować sytuacji, w której dziecko nie wyraża chęci ? nawet najmniejszej ? na pójście do szkoły. Czekając do ostatniej chwili może się bowiem zdarzyć tak, że przez długi czas dziecko nie tylko będzie nastawione do szkoły pesymistycznie, ale także nie będzie potrafiło zaaklimatyzować się w nowym miejscu i współpracować z nowymi kolegami i koleżankami.

Postrzeganie świata przez dziecko znacznie różni się od tego, co na co dzień widzą rodzice. Należy o tym pamiętać w różnych sytuacjach, nie tylko podczas przekonywania dziecka do tego, że szkoła będzie wspaniałym wyzwaniem dla młodego człowieka. Podczas gier i zabaw dziecku można wyjaśnić naprawdę wiele kwestii. Wbrew pozorom nawet zmiana aranżacji sypialni dziecięcej na bardziej funkcjonalną i przystosowaną do nauki poprzez zabawę może wpłynąć na sześcioletnią pociechę. Przydatne w tym celu będą fototapety OtoStyl, które pozwolą umieścić na ścianie dziecka obrazy z kosmosu czy też podwodny świat. Najczęściej w tej kwestii warto zasugerować się zainteresowaniami dziecka. Jeśli pociecha poczuje się pewniej, tak samo naturalnie stanie się z jego rodzicami. Należy więc w dokładny i przemyślany sposób wytłumaczyć potomkowi czym jest szkoła i na czym polega uczęszczanie do takiego miejsca. W razie problemów można chwytać się naprawdę różnych sposobów, by dotrzeć do sześciolatka. W wyjątkowych sytuacjach pomocą służy starsze rodzeństwo czy nawet pedagodzy szkolni. W efekcie końcowym większość dzieci w chwili pójścia do szkoły ? nawet rok wcześniej niż to się działo dotychczas ? będzie gotowa na podjęcie często trudnego, ale w gruncie rzeczy także tajemniczego i interesującego wyzwania.