Wycena nieruchomości

Wycena nieruchomości odpowiada przede wszystkim jej cenie, dlatego też decydując się na sporządzenie operatu szacunkowego u uprawnionego rzeczoznawcy majątkowego, dokonujemy przybliżonego ustalenia wartości rynkowej posiadanego przez siebie domu, mieszkania, gruntu czy też lokalu użytkowego. Określenie rzeczywistej wartości nieruchomości, odpowiadającej warunkom branżowym oraz obecnie panującym tendencjom, możliwe jest jedynie za pośrednictwem uprawnionego rzeczoznawcy, którego pisemne decyzje są honorowane przez najważniejsze instytucje państwowe oraz urzędowe.

 

Współpraca z tego typu osobą może więc okazać się koniecznością szczególnie wtedy, kiedy zależy nam na ustaleniu raty kredytu hipotecznego lub rozliczeniu się ze Skarbem Państwa z podatku od darowizny lub spadku. Rzeczoznawca wybierając metodę szacowania taką, jak metoda porównawcza czy kosztowa, dopasowuje ją do typu i rodzaju nieruchomości i uwzględnia szereg czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych, które w praktyce mają niebagatelne znaczenie w kontekście ustalania rzeczywistej ceny rynkowej. Wycena nieruchomości odbywa się więc po dokonaniu wizji lokalnej, na podstawie której wynotowuje się cel wyceny, rodzaj i położenie nieruchomości, funkcje, które ma wyznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, stopień wyposażenia w urządzenia infrastruktury, stan jej zagospodarowania oraz wszelkie elementy mające decydujący wpływ na całą wartość majątku. 

Może się więc okazać, że dwa – potencjalnie – identyczne obiekty będą posiadały skrajnie odmienną wartość tylko dlatego, że otoczenie, w którym się znajdują nie odpowiada trendom panującym w przestrzeni całej branży. O wysokiej atrakcyjności konkretnego mienia może decydować bowiem odpowiedni układ okien, bezpieczeństwo okolicy, atrakcyjne sąsiedztwo, bezpośrednia obecność centrów handlowych i kulturalnych, swobodny dojazd do najbliższego miasta lub też jego centrum oraz ceny nieruchomości pobliskich, które zostały kupione lub sprzedane w ostatnim czasie.