Zastosowanie mikroskopu transmisyjnego

Nowoczesne technologie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat rozwijają się w zawrotnym tempie. Wspomniany rozwój pozwala nie tylko na wygodne, ale również na bezpieczne życie ludzi oraz zwierząt. W kontekście zdobywania wiedzy na temat biologii gatunków czy też medycyny warto wspomnieć o urządzeniu zwanym elektronowym mikroskopem transmisyjnym. Ten ostatni znacznie przyczynił się między innymi do zdobywania informacji na tematy z zakresu nauk przyrodniczych, nauk technicznych czy też informacji stricte dydaktycznych. Warto zatem wiedzieć, gdzie dzisiaj najczęściej wykorzystuje się mikroskopy elektronowe oraz jak wspomniane urządzenia są zbudowane. Ich obsługa i działanie wcale nie są bowiem tak proste, jak mogłoby się przeciętnemu człowiekowi wydawać. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że mikroskop transmisyjny znacznie różni się od swojego dalekiego „pradziada”, czyli oczywiście od pierwszego mikroskopu optycznego, stworzonego na dobrą sprawę jeszcze w szesnastym wieku.

Mikroskopy już od kilku wieków służą człowiekowi do tego, by powiększać małe, niewidoczne dla ludzkiego oka obiekty. Pierwsze urządzenia tego typu były z dzisiejszej perspektywy bardzo ubogie i niedoskonałe. Warto jednak zaznaczyć, że bez prototypu nie powstałyby dzisiaj najnowsze modele jakiegokolwiek urządzenia wykorzystywanego przez społeczeństwa na całym świecie. Mikroskop sięga zatem swoją historią aż do epoki renesansu. Na przestrzeni lat kolejne pokolenia starały się udoskonalić wspomniany sprzęt tak, by w jak największym stopniu pomagał naukowcom i badaczom w prowadzonych eksperymentach czy też obserwacjach. W efekcie możemy posługiwać się dziś między innymi elektronowym mikroskopem transmisyjnym, którego wkład w prowadzone badania jest na chwilę obecną ogromny. Jak jednak działa wspomniane urządzenie?

Działanie mikroskopu transmisyjnego

Praca mikroskopu transmisyjnego sprowadza się przede wszystkim do elektronów przechodzących przez obiekt badawczy. Bardzo ważnym elementem jest tutaj sama próbka. Warto pamiętać, że jej wielkość nie może przekraczać jednej dziesiątej mikrometra. Jeśli chodzi z kolei o budowę samego mikroskopu, najważniejszą częścią jest w tym przypadku tak zwana kolumna mikroskopu. Możemy wyróżnić również działo elektronowe (którego podstawowym zadaniem jest wytwarzanie wspomnianych elektronów przechodzących przez obiekt badawczy), cewki ogniskujące czy katodę i anodę. Podobnie jak każdy inny mikroskop, także mikroskop transmisyjny posiada okular i obiektyw. Swoim wyglądem w żadnym stopniu nie przypomina jednak zwykłego mikroskopu optycznego, który nota bene zazwyczaj mają przed oczami osoby niepracujące w branży naukowej. Mikroskop transmisyjny jest przede wszystkim o wiele większy od zwykłego mikroskopu (na przykład wchodzącego w skład zestawu „Mały chemik” etc.). W przypadku tego urządzenia możemy mówić bardziej o stanowisku badawczym, aniżeli o pojedynczym urządzeniu. Obsługa mikroskopu jest skomplikowana, dlatego mogą z niego korzystać wyłącznie wykwalifikowani pracownicy danej stacji badawczej czy też laboratorium.

Dziedziny, w których wykorzystujemy mikroskop transmisyjny

W dobie dwudziestego pierwszego wieku badania naukowców rozchodzą się z naprawdę wielu kierunkach. Warto zaznaczyć, że transmisyjny mikroskop pełni we wspomnianych doświadczeniach czy obserwacjach bardzo ważną funkcję. Możemy go odnaleźć na przykład w laboratoriach weterynaryjnych czy biologicznych. Badania związane z szeroko pojętymi komórkami związane są z takimi dziedzinami jak radiobiologia, toksykologia, farmakologia czy dermatologia. Użycie mikroskopu nie ogranicza się oczywiście do kategorii medycznych czy też biologicznych. Z powodzeniem urządzenie znajduje swoje zastosowanie na przykład w materiałoznawstwie. Bardzo ważnym aspektem w przypadku mikroskopu transmisyjnego jest również badanie tkanek (zarówno ludzkich, jak i roślinnych czy też zwierzęcych). Obserwacja wspomnianych materiałów (na przykład wtedy, gdy są czymś zarażone) pozwala wprowadzać nowe metody leczenia czy też tworzenia kolejnych leków. Z uroków mikroskopu transmisyjnego korzysta nawet medycyna sądowa. Przy pomocy urządzenia można sprawdzić wiele tropów i śladów, pozostawionych dla przykładu na miejscu zbrodni. Lista wspomnianych dziedzin nie jest oczywiście w żaden sposób zamknięta i w każdej chwili może pojawić się nowa kategoria.

Mikroskop transmisyjny sprawdza się zatem w wielu miejscach. Jest niezbędnym urządzeniem, dzięki któremu biolodzy oraz naukowcy mogą prowadzić efektywne badania, związane z takimi dziedzinami jak mikrobiologia czy medycyna. Warto pamiętać, że szczegółowe poznawanie kolejnych gatunków nie służy wyłącznie zaspokajaniu ludzkiej ciekawości. Dzięki nowoczesnym technologiom badacze mogą tworzyć nowe lekarstwa oraz rozwiązywać tajniki wiedzy związane z nieuleczalnymi dotąd chorobami. Badania nad mikroorganizmami są jeszcze stosunkowo młode, jednak z pewnością w przeciągu następnych lat znacznie ewoluują. Skorzysta na tym nie tylko świat przyrody, ale również sam człowiek.