Efektywna wycena mieszkania

 

Rynek nieruchomości pod względem lokali mieszkaniowych jest dzisiaj bardzo zróżnicowany. Osoby poszukujące przysłowiowego gniazdka z pewnością nie mogą narzekać na liczbę proponowanych ofert. Te ostatnie możemy dziś znaleźć w zasadzie wszędzie. Głównym źródłem informacji niezmiennie od kilku lat pozostaje oczywiście internet. Największe portale ogłoszeniowe każdego dnia otrzymują zgłoszenia od deweloperów, agentów nieruchomości czy wreszcie od osób prywatnych. O ile dla kupujących jest to sytuacja komfortowa, o tyle dla sprzedających niekoniecznie. Szczególnie w sytuacji, w której zależy nam na szybkiej i bezproblemowej sprzedaży. Okazuje się jednak, że wbrew pozorom sprzedać można rychło i bezpiecznie. Kluczem do sukcesu jest w wielu przypadkach profesjonalna wycena wykonywana przez rzeczoznawcę majątkowego. Alternatywą jest oczywiście wyceniarka internetowa, jednak z tej ostatniej nie zawsze można skorzystać. Jak zatem wybrać odpowiedniego rzeczoznawcę? Czy wycena mieszkania bywa kosztowna? Co wreszcie zrobić, by cena zaproponowana przez firmę wyceniającą okazała się dla nas jak najbardziej korzystna? Odpowiedzi na te pytania wbrew pozorom nie są trudne.

Dodawanie ogłoszenia – przed czy po wycenie?

Bardzo często osoby chcące sprzedać dom popełniają już na początku bardzo poważny błąd. Wystawianie ogłoszenia przed otrzymaniem wyceny zupełnie mija się z celem. Potencjalny klient zainteresowany lokalem na sprzedaż przychylniej spojrzy na ofertę posiadającą wycenę od rzeczoznawcy. Sygnowany nazwiskiem procesjonalnego eksperta dokument świadczy bowiem o tym, iż żadna ze stron (w przypadku dokonania transakcji) nie zostanie oszukana czy też pokrzywdzona na korzyść tej drugiej. Odpowiedź wydaje się zatem banalnie prosta. Ogłoszenie należy zamieścić wtedy, gdy wycena trafi bezpośrednio do naszych rąk. Warto zatem pamiętać, by do rzeczoznawcy zgłosić się w miarę wcześnie. Proces wyceny z reguły trwa dość długo, a nierzadko właściciel domu czy mieszkania oczekuje od firmy wyceniającej natychmiastowej usługi oraz wydania dokumentu.

Praca rzeczoznawcy – na czym polega?

Dlaczego na wycenę trzeba trochę poczekać? Odpowiedź na to pytanie jest związana z pracą samego rzeczoznawcy. Warto mieć świadomość tego, że ta ostatnia nie jest łatwa. Wspomniany zawód należy do branży, w której należy kształcić się przez całe życie. Aby zostać rzeczoznawcą, najpierw należy skończyć studia wyższe, najlepiej związane oczywiście z nieruchomościami. Może to być między innymi zarządzanie czy ekonomia. Kolejnym krokiem jest zdobycie doświadczenia. Przyszły rzeczoznawca po odbytym stażu w firmie wyceniającej musi również zdać egzamin obejmujący szeroko pojętą analizę rynku nieruchomości. Właśnie w oparciu o tę ostatnią wykonuje się profesjonalną wycenę. Ta jest z kolei podzielona na czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Pierwsze związane są między innymi z lokalizacją mieszkania, obecnością komunikacji miejskiej czy obiektów handlowo-usługowych. Jak nietrudno się domyślić, elementy wewnętrzne to wszystkie aspekty związane z wyglądem i stanem wycenianej nieruchomości oraz ewentualnie obiektu, w którym lokal się znajduje (jeśli mówimy o mieszkaniu, a nie o domu).

Remont w domu – czy to się opłaca?

Osoby pragnące sprzedać mieszkanie lub dom, często przed wyceną próbują poprawić stan posiadanej nieruchomości. W niektórych przypadkach takie działania jak najbardziej się sprawdzają, w innych mogą wyłącznie zaszkodzić. Jak zatem ocenić, kiedy remont może okazać się niezbędny? Warto przede wszystkim skonsultować się z rzeczoznawcą. Wstępnie może on doradzić, czy odmalowanie ścian lub wymiana okien wymiernie podniosą wartość mieszkania. Działanie na własną rękę może doprowadzić do tego, iż remont nie przyniesie realnych zysków. Choć wydaje się to nieco dziwne, na opinię rzeczoznawcy wpływa również porządek panujący w mieszkaniu. Brudne okna, nieodkurzone dywany czy zagracone wnętrza z pewnością negatywnie konstruują zdanie na temat stanu mieszkania. Jak w każdym innym przypadku, także i tutaj liczy się w pewnej mierze pierwsze wrażenie. 

Poszukiwania rzeczoznawcy – od czego zacząć?

Jeśli chodzi o znalezienie profesjonalnego rzeczoznawcy, dziś o takiego nietrudno. Droga, którą przyszły ekspert majątkowy musi przejść, jest naprawdę długa i wyczerpująca. W efekcie wiedza oraz doświadczenie każdego rzeczoznawcy pozwala na wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych wycen nieruchomości. Źródłem informacji o najbliższych firmach może być oczywiście internet oraz wyszukiwarka internetowa. Im większe miasto, tym wspomniana branża okazuje się być bardziej rozwinięta. Warto jednak zaznaczyć, że prawie każdy rzeczoznawca jest w stanie dotrzeć do każdego miejsca w kraju. Małe miejscowości czy nieruchomości położone za miastem nie stanowią zatem problemu.

Okazuje się zatem, że wycena mieszkania sprawdza się najlepiej w przypadku zatrudnienia profesjonalnego rzeczoznawcy. Wyceniarka znaleziona w sieci internetowej może być dla nas pewnym punktem orientacyjnym, z którego skorzystamy przy planowaniu sprzedaży. Warto jednak pamiętać, że dla potencjalnego klienta o wiele bardziej liczy się dokument podpisany przez rzeczoznawcę majątkowego, aniżeli zwykły wydruk pochodzący ze strony www. Przed wyceną warto zadbać o kilka szczegółów dotyczących mieszkania. Szczególnie wtedy, gdy zależy nam na podwyższeniu ceny. Odmalowanie ścian czy nawet posprzątanie wnętrza znacznie wpływa na wycenę. Z drugiej strony przeprowadzenie generalnego remontu może okazać się niepotrzebne. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, warto skonsultować się zatem z firmą wyceniającą. Osobnym zagadnieniem pozostają tak zwane czynniki zewnętrzne, na które rzeczoznawca zwraca uwagę podczas wykonywania swojej pracy. Elementy takie jak lokalizacja domu czy obecność punktów handlowo-usługowych także wchodzą w skład końcowej wyceny. Warto mieć świadomość tego, że sama wycena to bardzo skomplikowany proces, który nie trwa jednego dnia. Planując sprzedać mieszkania czy domu, należy pomyśleć o zatrudnieniu rzeczoznawcy przynajmniej kilka tygodni wcześniej.