Jak nauczyć kota czystości

Koty z reguły są zwierzętami bardzo niezależnymi. Często ich obecność w domu pozostaje ledwo zauważalna. Szczególnie wtedy, gdy zwierzak przebywa również poza miejscem zamieszkania. Niestety bywają przypadki, w których kociak daje się swoim właścicielom we znaki. Są to oczywiście sytuacje związane z szeroko pojętą higieną kota, o którą pupil zazwyczaj pragnie zadbać sam. Problemem nierzadko bywają również aspekty fizjologiczne z życia naszego zwierzaka. Niesforne koty potrafią mniej lub bardziej świadomie załatwiać swoje potrzeby w każdym zakątku domu czy mieszkania. Jak zatem poradzić sobie z takim problemem? Co zrobić, by kot nauczył się korzystać z kuwety? Jak wreszcie zmusić pupila do kąpieli, jeśli ta z jakichś względów okaże się koniecznością? Wbrew pozorom zapanowanie nad – tylko na pozór – niezależnym zwierzęciem wcale nie jest taka trudna. Należy przede wszystkim mieć na uwadze kilka poniższych rad.

Nauka korzystania z kuwety

Jeśli chodzi o naukę korzystania z kuwety, z reguły zwierzaki same instynktownie czują potrzebę załatwiania swoich potrzeb właśnie w takim miejscu. Odpowiednie kuwety dla kota można znaleźć w każdym sklepie zoologicznym. Warto pamiętać o tym, by przedmiot był wystarczająco duży. Jeśli kuweta będzie za mała, kot może korzystać z niej niechętnie lub w ogóle. Ważne jest także to, by nie oszczędzać na piasku do kuwety. Często najtańsze produkty są mało praktyczne, ponieważ piasek w ogóle się nie zbryla i w efekcie trudniej posprzątać kocią toaletę. Praktycznym gadżetem jest również specjalna łopatka, która ma specjalne wydrążone dziurki, przez które do kuwety z powrotem trafia czysty piasek.

Choroba a problemy fizjologiczne

Ewentualne kłopoty dotyczące załatwiania potrzeb fizjologicznych w dziwnych miejscach mogą wiązać się ze złym stanem zdrowia pupila. Często właśnie w ten sposób kot chce zakomunikować właścicielowi, że dzieje się coś niedobrego. Problemy z posikiwaniem mogą mieć między innymi koty wykastrowane. Często po dokonanym zabiegu właściciele nie zwracają uwagi na to, co jedzą ich zwierzaki. Jest to zachowanie naganne, ponieważ koty po kastracji wielu rzeczy po prostu jeść nie mogą. Niewłaściwe produkty żywieniowe prowadzą do różnych infekcji związanych przede wszystkim z układem moczowym. Oznaczanie terenu to z kolei charakterystyczne zachowanie dla kotów dorastających, przebywających w domu. Jeśli zwierzak nie wychodzi na podwórko, z pewnością powinien zostać poddany zabiegowi kastracji. Po wizycie w gabinecie zoologicznym zwierzak zmieni swoje nawyki i nie będzie więcej odczuwał potrzeby oznaczania różnych miejsc w mieszkaniu czy domu.

Kocia kąpiel

Każdy właściciel kota wie, że ten ostatni sam potrafi zadbać o swoją higienę. Bywają jednak sytuacje, w których pupila trzeba wykąpać w wodzie. Dotyczy to przede wszystkim zwierzaków często przebywających na dworze. Zaschnięte błoto czy inne niezidentyfikowane substancje trudno usunąć kocim językiem czy zwykłą ściereczką. Warto zatem wiedzieć, jak przygotować kota do kąpieli oraz co zrobić, jeśli zwierzę okazuje się niezbyt chętne do współpracy. Przede wszystkim należy zatem pamiętać o tym, by poprosić do pomocy inną osobę (zwierzak musi ją znać!), która w razie potrzeby przytrzyma kota. Najlepiej kąpać zwierzaka w misce, w której woda będzie sięgała mu zaledwie do połowy łapek. W ten sposób pupil nie poczuje się zagrożony. Można pomóc sobie gąbką lub specjalną szczotką. Dodatkowo trzeba również pamiętać, iż zwykłe szampony i mydła przeznaczone dla ludzi negatywnie działają na sierść zwierzaka. Jeśli zabrudzenia wymagają użycia jakiegoś specyfiku, należy go zakupić w sklepie zoologicznym. O szczegóły warto zapytać sprzedawcę, ponieważ często produkty wspomnianego typu są wyspecjalizowane w zależności od rodzajów zabrudzeń.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Koty z reguły umieją o siebie zadbać. Często możemy przyłapać pupila na „suchej kąpieli”. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że niektóre zabiegi pielęgnacyjne wykonywane przez właściciela mogą pozytywnie wpłynąć nie tylko na samopoczucie, ale również na zdrowie zwierzaka. Przykładem jest wyczesywanie sierści. Koty myjące się własnym językiem wychodzącą sierść siłą rzeczy po prostu połykają. Jeśli czeszemy ją regularnie, w efekcie do organizmu zwierzaka dostaje się mniej futerka. Co więcej, koty z reguły uwielbiają czesanie i często same proszą właściciela o wykonywanie tej czynności. Specjalnie przygotowane szczotki (z odpowiednim włosiem bądź sztywnymi igiełkami dobrze wyczesującymi sierść) można znaleźć w każdym sklepie zoologicznym. Także w sklepach internetowych.

W przypadku kotów zachowanie czystości oraz załatwianie potrzeb w kuwecie często wydaje się oczywistością. Niestety koty przygarnięte z podwórka czy koty młode zwykle nie posiadają takiego instynktu. Przede wszystkim dlatego, że nikt wcześniej nie starał się wyrobić w pupilach określonych zachowań. Niemniej jednak należy zauważyć, iż koty są zwierzętami bardzo inteligentnymi, dlatego korzystania z kuwety można nauczyć nawet starszego kota, mieszkającego wcześniej na dworze. Posikiwanie w nieodpowiednich miejscach powinno być również sygnałem dla właściciela. Często w ten sposób zwierzę informuje o tym, że źle się czuje. Jeśli problem narasta, warto zadbać pupila do weterynarza. Dodatkowe zabiegi „upiększające” nierzadko są uwielbiane przez mruczące zwierzaki. Wyczesywanie sierści jest nie tylko przyjemne, ale także pozytywnie wpływa na zdrowie i formę kota. Warto o tym pamiętać przy okazji wychowywania małego domownika.