Z muzyką za pan brat

 

Wychowywanie przez muzykę coraz częściej zdobywa popularność w środowisku rodziców i opiekunów dzieci. Obecność rytmicznych dźwięków i melodii wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również na rozwój intelektualny naszych pociech. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że od jakiegoś czasu zajęcia muzyczne wprowadza się nie tylko w szkołach, ale również w przedszkolach czy innych placówkach edukacyjnych. Na przestrzeni kilku lat w Polsce powstało bardzo dużo szkół muzycznych, w których można uczyć się śpiewu, tańca czy wreszcie gry na bardzo różnych instrumentach. Naukę można rozpocząć w każdym wieku, a grafik ponadprogramowych lekcji często zostaje dostosowany do codziennego planu dnia konkretnego dziecka. Wydaje się zatem, że nawet w obliczu małej ilości wolnego czasu warto namawiać dziecko do aktywności muzycznej. Ta ostatnia w efekcie końcowym pozwoli nie tylko na rozwój, ale również zapewni młodej osobie ciekawie i efektywnie spędzony czas w gronie swoich rówieśników.

Rozwój intelektualny

Muzyka wpływa na rozwój intelektualny dzieci oraz dorosłych. Warto zaznaczyć, że powyższą tezę potwierdzono naukowo, dzięki różnym badaniom i doświadczeniom przeprowadzanym w tym zakresie. Co ciekawe, ćwiczenia i zagadnienia poznawane na zajęciach z teorii muzyki pomagają dziecku w rozumieniu matematyki czy fizyki. Nierzadko podczas nauki dzieci na zajęciach stykają się również z piosenkami, nazwiskami czy pojęciami obcojęzycznymi, co w efekcie wpływa na rozwój znajomości języków obcych. Zabawa z muzyką uczy również koncentracji i wpływa na pamięć, która ćwiczona jest podczas każdych zajęć. W efekcie końcowym dzieci mające kontakt z muzyką na co dzień, w szkole zadania wykonują szybciej i chętniej niż reszta klasy.

Kreatywnie spędzony czas

Obok nauki pojawia się oczywiście zabawa. Zajęcia w szkołach muzycznych opierają się w dużej mierze na ćwiczeniach praktycznych, których głównym zadaniem jest kreatywne spędzanie czasu. W grupie dzieci uczą się przede wszystkim komunikatywności. Organizowane co jakiś czas wystąpienia publiczne pozwalają przełamać strach i stres przed publiką. Dodatkowo pokazują dziecku wszystkie dotychczas poczynione postępy. Kolejnym plusem kreatywnie spędzanego czasu jest nauka pracy grupowej. Niejednokrotnie zajęcia przygotowywane są tak, by dzieci pracowały nie tylko samodzielnie, ale również w grupie. Dla wielu dzieci zajęcia muzyczne szybko stają się atrakcyjną alternatywą dla telewizora czy gier komputerowych.

Szkoły muzyczne

W ostatnim czasie jak grzyby po deszczy wyrastają różnorodne szkoły muzyczne. Jest to oczywiście efekt zainteresowania ze strony dzieci oraz ich rodziców. Takie miejsca szybciej można znaleźć w miastach aglomeracyjnych. Jeśli chodzi o obiekty takie jak szkoła muzyczna Poznań, Warszawa, Kraków czy Wrocław to miejsca, w których wybór jest naprawdę duży. Opinie na temat określonych szkół można znaleźć w sieci internetowej. Warto odwiedzać również witryny internetowe samych ośrodków. Przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj właściciele umieszczają tam informacje o proponowanych zajęciach czy swojej kadrze nauczycielskiej. Ta ostatnia składa się zazwyczaj z profesjonalnych, doświadczonych i przede wszystkim wykształconych tancerzy, muzyków oraz śpiewaków. Obok wykształcenia muzycznego pojawia się również wykształcenie pedagogiczne, dzięki któremu pracownicy świetnie radzą sobie w kontaktach z dziećmi. Zazwyczaj pierwsze zajęcia oferowane przez szkoły muzyczne są bezpłatne. Dopiero po praktycznym przetestowaniu oferowanych usług, rodzice oraz dzieci mogą zapisać się na pierwsze płatne lekcje. W zależności od zainteresowań dziecka, mogą to być zajęcia śpiewu, tańca czy gry na instrumencie. Warto zatrzymać się na chwilę przy ostatniej wymienionej opcji.

Gra na instrumencie

Umiejętność gry na instrumencie to szczególny rodzaj wykształcenia muzycznego. Dźwięki i rytm to elementy, które zostają zauważane przez dziecko już od pierwszych chwil życia. Warto za pomocą nauki gry na instrumencie rozwijać w młodej osobie poczucie piękna, wartości muzycznych oraz wspomnianego już rytmu. W zależności od predyspozycji, dziecko powinno mieć częściowy wpływ na wybór instrumentu. Szczególnie popularna w ostatnim czasie stała się gra na fortepianie, przez wielu uważanym za najtrudniejszy instrument muzyczny. W trakcie nauki radość oraz pasja uczą dziecko wrażliwości oraz ćwiczą wyobraźnię. Wiele osób już w wieku dorosłym dzięki zajęciom muzycznym decyduje się rozwijać swoje pasje i zainteresowania (także w kontekście zawodowym) w kierunku muzycznym. Szkoły muzyczne najczęściej proponują naukę gry na takich instrumentach jak gitara, fortepian, skrzypce, perkusja czy kontrabas i wiolonczela.

Zajęcia w szkołach muzycznych uczą logicznego myślenia oraz komunikatywności. Co więcej, szlifują w dziecku pozytywne cechy, takie jak kreatywność, pomysłowość, umiejętność pracy w grupie czy pewność siebie. Rozwój intelektualny i emocjonalny osoby młodej jest bardzo istotny. Programy telewizyjne czy gry na komputerze z pewnością są rozwiązaniem mniej trafnym, aniżeli nauka tańca czy gry na instrumencie. Co więcej, zajęcia muzyczne dzięki swojej formule nie sprawiają wrażenia zajęć obowiązkowych. Wiele dzieci uczęszcza na dodatkowe lekcje z własnej woli, rezygnując tym samym z innych, mniej efektywnych rozrywek. Wydaje się, że szkoły muzyczne na przestrzeni kilku kolejnych lat staną się w Polsce jeszcze bardziej popularne. Dowodem na to mogą być chociażby różne placówki, powstające prężnie w wielu większych miastach naszego kraju.