Malowanie porcelany

Wynaleziona w siódmym wieku naszej ery porcelana po dziś dzień znajduje swoje zastosowanie w wielu miejscach. Zainteresowaniem cieszy się nie tylko ze względu na swoją trwałość czy właściwości fizyczne, ale również dzięki szeroko pojętym względom estetycznym. Okazuje się jednak, że standardowa biel coraz częściej zaczyna być zastępowana przez produkty ozdobione i pomalowane. Co więcej, produkty tego typu można nie tylko zakupić w sklepie, ale również pomalować samodzielnie przy pomocy specjalnych akcesoriów. Jak zatem zabrać się za malowanie porcelany? Jakie produkty wykonane właśnie z tego materiału przydadzą się w domu? Odpowiedzi na powyższe pytania z pewnością zaciekawią tych, dla których obecność oryginalnych i jednocześnie klasycznych gadżetów porcelanowych jest w domu czy mieszkaniu faktycznie niezbędna.

Malowanie porcelany

Na rynku można dzisiaj znaleźć wyroby porcelanowe charakteryzujące się nie tylko różnym przeznaczeniem czy kształtem, ale również kolorami. Co więcej, malowanie porcelany przy użyciu odpowiednich farb wcale nie jest trudne, dlatego białą zastawę czy wazon można ozdobić we własnym domu oraz według własnego upodobania. Przede wszystkim należy zatem zakupić odpowiednie farby oraz markery do wykonywania konturów. Po namalowaniu i pomalowaniu wzorów trzeba przeczekać wyschnięcie farby, a następnie wypalić ozdabiany produkt. Po umyciu będzie gotowy do użycia. Warto pamiętać również o kilku ważnych wskazówkach, które z pewnością przydadzą się podczas ozdabiania. Przede wszystkim farba na porcelanie zasycha bardzo szybko, dlatego niepożądane „plamki” należy od razu ścierać. Jeśli chodzi o wypiekanie, temperatura oraz czas powinny być podane na opakowaniu farby, ponieważ w dużej mierze od jej składu zależą podane wytyczne. Warto przećwiczyć sobie także planowany wzór na kartce, by malowanie porcelany obyło się bez pomyłek.

Porcelana jako prezent

Produkty wykonane z porcelany sprawdzają się doskonale jako prezent. Zastawę stołową, figurkę czy zgrabny wazon można podarować z okazji rocznicy ślubu, Dnia Babci czy Matki lub też z okazji jakiegokolwiek innego święta. Należy oczywiście mieć na uwadze to, czy dana osoba ucieszy się z takiego upominku. Z pewnością o wiele lepszym rozwiązaniem jest kupno produktu jednocześnie ładnego oraz estetycznego. W grę wchodzi tutaj między innymi wspomniana już zastawa stołowa. Często zamiast kupować ozdobioną już zastawę, wiele osób nabywa biały produkt i ozdabia go samodzielnie. Dzięki temu pole do popisu jest większe, ponieważ na talerzach czy filiżankach można umieścić ulubiony motyw (obrazek, cytat, grafikę) osoby obdarowanej.

Ceramika reklamowa

Produkty wykonane z porcelany mogą posłużyć również celom marketingowym, a dokładniej reklamowym czy promocyjnym. Dzięki nowoczesnym technikom wdzięczne filiżanki czy nawet całe zastawy stołowe można oznaczać firmowym logo lub firmowym sloganem. Takie produkty wręcza się później swoim klientom, dołącza do sklepowych produktów lub przeznacza jako nagrodę w konkursie. Efekt jest jeden: produkt ze znakiem marki trafia do klienta, a co za tym idzie buduje również jego świadomość na temat danej spółki czy działalności. Zainteresowanie takimi działaniami jest tak duże, iż obecnie mówi się nawet o tak zwanej ceramice reklamowej, czyli produktach ceramicznych wytwarzanych właśnie do celów stricte marketingowych. Obok wyrobów porcelanowych pojawiają się również zwykłe produkty ceramiczne. Wszystko zależy oczywiście od tego, ile środków finansowych dana firma chce przeznaczyć na swoją promocję.

Porcelana to materiał szlachetny i jednocześnie elastyczny pod względem wprowadzania ewentualnych zmian wizerunkowych. Przy pomocy specjalnych farb i markerów zwykła biała zastawa stołowa lub szara figurka mogą zyskać zupełnie odmieniony wygląd. Należy oczywiście pamiętać, by ozdabiać elementy porcelanowe z umiarem. Zbyt duża ilość koloru czy szczegółów może zaburzyć kompozycję w drugą stronę. Alternatywą dla własnoręcznego malowania jest oczywiście oferta różnych sklepów, także tych zlokalizowanych w sieci internetowej. Na różnych stronach można odszukać propozycje naprawdę wyjątkowych zastaw, wazonów czy innych elementów. Te często również są malowane wyłącznie przy użyciu ludzkich rąk. Jak się zatem wydaje, ozdoby wykonywane z porcelany mimo upływu lat nie przestają być mniej popularne. Stanowią nie tylko doskonały pomysł na prezent ozdobny, ale również na upominek funkcjonalny. Warto zatem, wybierając podarunek, skłonić się między innymi w stronę takiej opcji.