Lampy ksenonowe w samochodzie

Samochód to dziś jeden z podstawowych środków transportu. Codziennie na ulicach każdego miasta pojawia się niezliczona liczba kierowców. Samochodem przemieszczamy się do pracy, szkoły czy urzędów. Wszystko po to, by zaoszczędzić czas i szybciej załatwić daną sprawę. Każdy kierowca bezwzględnie musi pamiętać nie tylko o tym, że auto jest źródłem wygody i komfortu. Za swój samochód trzeba również ponosić odpowiedzialność. Pojazd musi być wyposażony w sprawny silnik i hamulce, pasy bezpieczeństwa czy wreszcie odpowiednie światła. O tych ostatnich warto wspomnieć w kontekście lamp ksenonowych. Te montuje się w samochodach coraz częściej. Tym samym odchodzimy od tradycyjnych lamp i żarówek. Dlaczego tak się dzieje? Skąd tak duża popularność lamp ksenonowych? Na co wreszcie powinniśmy zwracać uwagę, jeśli takie oświetlenie rzeczywiście znajdzie się w naszym samochodzie? Odpowiedzi na te pytania powinien znać każdy kierowca.

Zalety oświetlenia ksenonowego

Lampy ksenonowe są dzisiaj popularne nie bez powodu. Warto zatem wspomnieć, jakie zalety tych produktów cieszą się wśród kierowców największym zainteresowaniem. Przede wszystkim trzeba zatem zaznaczyć, iż ksenony w bardzo dużym stopniu poprawiają widoczność na drodze. Emitowane światło jest lepsze pod względem jakości. Ale nie tylko, bowiem sięga również o wiele dalej niż zwykłe żarówki. Często podkreśla się również zaletę związaną z kolorem świateł ksenonowych. Ten ostatni jest bardzo zbliżony do światła dziennego, a co za tym idzie wzrok kierowców nie męczy się podczas kontaktu z takimi lampami. O plusach lamp ksenonowych mówi się również w kontekście ekonomicznym. Raz zakupione lampy będą służyć nam o wiele dłużej niż zwykłe żarówki. Dla przykładu: żywotność świateł ksenonowych jest niemalże dziesięć razy większa niż żywotność halogenów. Obok zalet jak to zwykle bywa, także i tym razem pojawiają się pewne wady. Na co trzeba zwrócić uwagę w tym kontekście podczas zakupu ksenonów?

Wady oświetlenia ksenonowego

Dla wielu osób największą wadą oświetlenia tego typu jest oczywiście cena. Mimo długiej żywotności najpierw kierowca chcący cieszyć się takim komfortem musi wydać dość dużą kwotę na montaż lamp ksenonowych. Im starszy będzie samochód, tym większe koszty powinien przewidzieć właściciel samochodu. Jak wszystko – także i ksenony mogą ulegać awarii. Na jakie usterki w tym przypadku powinien być gotowy kierowca?

Usterki lamp ksenonowych

Odpowiednia eksploatacja auta zapobiegnie wielu uszkodzeniom. Niestety często w wyniku stłuczki czy innych czynników zewnętrznych nasze oświetlenie nie działa poprawnie. Nierzadko sprawa dotyczy reflektorów, które mogą na przykład się stłuc. W takich przypadkach niezbędna jest po prostu wymiana. Czasami psuje się również przetwornica prądu, która w lampach ksenonowych odpowiada za zasilanie odbiorników energii elektrycznej. W razie jakiejkolwiek awarii oświetlenia należy bezzwłocznie odwiedzić warsztat samochodowy. Każda usterka może bowiem zagrażać zarówno kierowcy, jak i innym użytkownikom ruchu.

Modele oświetlenia ksenonowego

Na rynku można dzisiaj znaleźć różne lampy ksenonowe. Trzeba oczywiście podkreślić, że pojedynczy model sprawdzi się jedynie w określonych typach aut. Nie można zatem kupować ksenonów z niepewnego źródła lub na własną rękę, ponieważ szybko może okazać się, że montaż takich świateł jest w naszym aucie zakazany. W efekcie tracimy czas i duże pieniądze. Jak zatem dobrać odpowiednie światła do auta? Przede wszystkim należy zwrócić się do specjalisty. W zaufanym warsztacie samochodowym czy sklepie motoryzacyjnym szybko dobierzemy odpowiednie światła. Niestety często bywa również tak, że do starszych modeli aut nie dopasujemy optymalnych świateł ksenonowych. Dodatkowym utrudnieniem jest również fakt, że im starszy jest samochód, tym droższy okazuje się być zakup świateł ksenonowych.

Mimo kilku minusów z pewnością można stwierdzić, że lampy ksenonowe zasługują na popularność, którą obecnie się cieszą. Ogromna żywotność żarówek ksenonowych oraz ich kolor wpływają na komfort i bezpieczeństwo kierowców. Nie bez znaczenia jest również poprawa widoczności na drodze. Warto jednak pamiętać, że montaż ksenonów wcale nie jest taki łatwy. Lampy muszą zostać dobrane do naszego auta przez fachowca. Kupowanie tańszych (często podrobionych i niebezpiecznych) odpowiedników nie tylko staje się niebezpieczne, ale jest również karane. Jeśli decydujemy się zatem na oświetlenie ksenonowe, powinniśmy zamontować je w sprawdzonym i zaufanym warsztacie samochodowym.