Żurawie i inne maszyny budowlane

 

Branża budowlana rozwija się w Polsce od ponad dwudziestu lat bardzo prężnie. Nowe obiekty biurowe czy osiedla mieszkaniowe wyrastają w dużych i małych miastach niczym grzyby po obfitym deszczu. Wraz z rozwojem budownictwa, przez lata rozwijały się również nowoczesne technologie, które bezpośrednio przyczyniły się do intensyfikacji pewnych działań na tle branży budowlanej. Nowe obiekty są zatem nie tylko bardziej nowoczesne czy innowacyjne, ale również pojawiają się w konkretnych miejscach bardzo szybko. Użycie trwałych materiałów oraz wykorzystanie współcześnie dostępnych na rynku maszyn sprawia, że firmy budowlane mogą działać szybciej, sprawniej i efektywniej. Co więcej, nowe urządzenia wpływają na bezpieczeństwo pracy poszczególnych pracowników oraz minimalizują ryzyko wystąpienia jakichkolwiek wypadków czy zagrożeń wynikających ze specyficznego miejsca pracy. Które maszyny czy urządzenia sprawdzają się zatem na budowie w największym stopniu? Okazuje się, że jest ich na chwilę obecną całkiem sporo.

Warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że podział urządzeń wykorzystywanych na budowie jest bardzo różnorodny. Wszystko zależy od specyfiki danego urządzenia czy od miejsca jego zastosowania. Niektóre maszyny wykorzystuje się nawet w zależności od tego, gdzie przeprowadzane są aktualnie dane prace – pod ziemią, na powierzchni, pod wodą czy na wysokości.

Wciągarki – większa efektywność podczas pracy

W przypadku budowy, wciągarki okazują się być elementem niezaprzeczalnie potrzebnym. Nie tylko ułatwiają pracę, ale również znacznie ją przyspieszają. Pierwsze wciągarki były urządzeniami bardzo prostymi. Do dziś spotyka się zresztą maszyny tego typu, które – by spełniły swoją funkcję – muszą być napędzane siłą fizyczną człowieka. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem wciągarki jest dostarczenie jakiegoś obiektu z niższej kondygnacji na wyższą. Mogą to być na przykład drobne urządzenia, narzędzia czy materiały budowlane. Obecnie produkuje się wciągarki elektryczne. Te ostatnie są wygodniejszą opcją niż wciągarki ręczne. Nie wymagają wysiłku ze strony człowieka i przenoszą obiekty o wiele szybciej. Wspomniane elementy można spotkać nie tylko na budowach, ale również w innych przestrzeniach. Mowa tutaj chociażby o budynkach przemysłowych.

Manipulatory – transport bliski

Urządzenia zwane manipulatorami spotykamy dziś przede wszystkim wszędzie tam, gdzie pojawia się również zagadnienie związane z transportem bliskim. Mogą to być dla przykładu różnego rodzaju hale produkcyjne czy magazyny. Nierzadko manipulatory mogą być wykorzystywane także w kontekście przemysłu budowlanego. Głównym zadaniem wspomnianego urządzenia jest zastąpienie pracy ludzkich rąk. Precyzyjne manewrowanie manipulatorem umożliwia przenoszenie dużych i ciężkich obiektów bez użycia siły. Narzędzie zwiększa zatem ergonomię pracy i poprawia bezpieczeństwo pracowników. Specyfika manipulatora przypomina nieco pracę żurawia. Różnica polega jednak na zasięgu obu urządzeń. W przypadku żurawia pole działania jest oczywiście większe. Z drugiej strony mały manipulator charakteryzuje się większą precyzją, która w kontekście niektórych obiektów okazuje się bardzo istotna.

Żurawie – praca na wysokościach

Żurawie to bardzo popularne urządzenia spotykane w branży budowlanej (i nie tylko). Na chwilę obecną możemy spotkać bardzo różnorodne dźwigi – między innymi górno- i dolnoobrotowe. Ich wykorzystanie nie ogranicza się wyłącznie do branży budowlanej. Warto wspomnieć chociażby o wielkim znaczeniu żurawi w przypadku transportu bliskiego. Te ostatnie spotkamy na przykład w portach, gdzie przy pomocy dźwigów przenosi się towary ze statków na ląd i odwrotnie. Jak nietrudno się domyślić, żurawie doskonale sprawdzają się także w przypadku budowy wielokondygnacyjnych biurowców czy kompleksów mieszkaniowych. Dzięki innowacyjnym zastosowaniom przenoszenie ogromnych konstrukcji nie stanowi w tych przypadkach dużego problemu. Warto oczywiście zaznaczyć, że obsługa żurawia wcale nie jest prosta. Każda osoba siadająca „za sterami” żurawia musi posiadać odpowiednie uprawnienia oraz umiejętności. Odpowiednio użytkowana maszyna jest w stanie bardzo ułatwić i przyspieszyć nawet najbardziej skomplikowane prace budowlane.

Kruszarka – maszyny rozdrabniające

Na budowach można spotkać między innymi kruszarki. Są to maszyny rozdrabniające, które – jak sama nazwa niejako wskazuje – wykorzystują proces kruszenia do wytwarzania kruszywa. W ten sposób pracownicy mogą szybko i łatwo usunąć niepotrzebne elementy znajdujące się na terenie budowy lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Betoniarki – niezbędne na każdej budowie

Kto widział budowę bez znanej wszystkim betoniarki? Wspomniane urządzenie musi znaleźć się na każdej budowie, ponieważ – ponownie, jak sama nazwa wskazuje – betoniarka wyrabia niezbędny w tym przypadku beton. W kontekście tej substancji warto wspomnieć także o urządzeniach wykorzystywanych na przykład do zagęszczania betonu czy jego transportu.

Transport samochodowy – dowóz materiałów budowlanych

Na budowie obecne są także różnego rodzaju pojazdy samochodowe. Pełnią one bardzo zróżnicowane funkcje, w zależności od swojej specyfiki. Niektóre pojazdy dowożą materiały budowlane, inne przewożą wykorzystywany przy budowie budulec.

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że na rynku pojawiły się dzisiaj bardzo innowacyjne urządzenia wykorzystywane w wielu branżach przemysłowych. Jedną z nich jest budownictwo, które także rozwija się w ostatnim czasie wyjątkowo szybko. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania czy kolejne budynki biurowe rośnie, a czasu na realizację konkretnego projektu często jest stosunkowo niewiele. Problem rozwiązują różnego rodzaju urządzenia. Jedne stosowane są w branży budowlanej od lat, inne dopiero stawiają pierwsze kroki w tych przestrzeniach. Niemniej jednak należy przyznać, że praca wyłącznie ludzkich rąk z pewnością nie byłaby tak bardzo efektywna bez obecności żurawi budowlanych, elektrycznych wciągarek czy nowoczesnych manipulatorów przemysłowych.