Rodzaje okien dachowych

Peerelowskie domki jednorodzinne do dziś można poznać po charakterystycznym, sześciennym kształcie. Specyficzne „kostki” zdominowały polską architekturę po drugiej wojnie światowej. Trend związany z budowaniem tego typu domów utrzymywał się zresztą jeszcze w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Z czasem przestrzeń miejska zaczęła się jednak zmieniać. Płaskie dachy zaczęły być wypierane przez modne do dziś dachy spadziste. Te ostatnie spowodowały z kolei, że w domach pojawiła się kolejna cenna przestrzeń do zagospodarowania – poddasze. Na wspomnianą tendencję szybko zareagowały firmy produkujące okna. Dziś na rynku można znaleźć szereg różnorodnych produktów tego typu. Każde okno oferowane przez producentów posiada własną specyfikę oraz wady i zalety. Warto zatem wiedzieć, na jakie propozycje w tym kontekście może liczyć współczesny konsument. Okazuje się bowiem, że opcji do wyboru jest naprawdę dużo i często nie wiadomo na jaką ofertę najlepiej się zdecydować.

Okna obrotowe – praktyczność i swoboda użycia


Obecnie dużą popularnością wśród konsumentów cieszą się przede wszystkim okna obrotowe. Jak sama nazwa wskazuje, ich charakterystyczną cechą jest możliwość obracania okna dookoła. Skrzydło można obrócić o sto osiemdziesiąt stopni, co w efekcie wpływa na dużą funkcjonalność produktu pod wieloma względami. Jeśli chodzi o aspekt pragmatyczny, okno bardzo łatwo się czyści – zarówno ze strony wewnętrznej, jak i ze strony zewnętrznej. Uchwyt w otworze obrotowym znajduje się na dole, dlatego każdy domownik bez problemu może uchylić czy otworzyć okno. Jeśli chodzi o dzieci, na rynku dostępne są produkty ze specyficznym rodzajem klamek, do których dołączane są kluczyki. Dzięki temu najmłodsi domownicy nie będą w stanie uchylić okna bez nadzoru osoby dorosłej. Okna obrotowe zazwyczaj wykonywane są z trwałego i solidnego drewna, dlatego ich zakup staje się dla domowników wieloletnią inwestycją w jakość. 

Wyłazy dachowe – wygodne wyjście na dach

Okna zwane wyłazami dachowymi to bardzo specyficzna opcja dla poddasza. Wspomniane produkty zamontowane w dachu zapewniają domownikom wygodne wejście na dach. Co więcej, tego rodzaju konstrukcje zwiększają również bezpieczeństwo osób, które na takie wyjście się decydują. W jakim celu instaluje się wyłazy dachowe. Z jednej strony są one oczywiście źródłem cennego światła. Z drugiej strony ułatwiają wyjście na dach w celach instalacyjnych czy remontowych. Minusem wyłazów dachowych jest ich specyficzne przeznaczenie. Tego rodzaju okna montuje się bowiem w takich pomieszczeniach, których temperatura wewnętrzna jest zbliżona do temperatury panującej na zewnątrz. 

Łączone okna dachowe – dodatkowe oświetlenie poddasza

W ostatnim czasie popularne stały się różnego rodzaju łączenia różnych okien dachowych. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno pod względem praktycznym (duża ilość światła w pomieszczeniu), jak i pod względem estetycznym (ciekawa i oryginalna aranżacja). Połączenia okien dachowych mogą być wykonywane pionowo lub poziomo. Wszystko zależy od dostępnej przestrzeni oraz indywidualnego zamysłu domowników bądź architekta. Podczas łączenia okien stosuje się tak zwane kołnierze uszczelniające. Jak sama nazwa niejako wskazuje, kołnierz uszczelniający zapewnia trwałe połączenie pomiędzy poszczególnymi oknami. Dzięki niemu zostaje odprowadzona woda opadowa, która w innym przypadku mogłaby odkładać się na dachu i pomiędzy oknami. W zależności od łączenia czy też typu dachu na rynku można znaleźć i zakupić różne kołnierze uszczelniające. Łączone okna dachowe cieszą się dużą popularnością, jednak nie mają zastosowania w przypadku mniejszych domków jednorodzinnych. 

Lukarny – okna gotyckie

Lukarny to bardzo specyficzne okna, które pojawiły się po raz pierwszy w gotyckiej architekturze Francji. W okresie baroku były to okna charakteryzujące się dużym zdobnictwem. Dziś sprawdzają się przede wszystkim pod względem praktycznym. Pozwalają zyskać na poddaszu cenną przestrzeń i jednocześnie optymalnie doświetlają pomieszczenia przy pomocy naturalnego światła słonecznego. Dużą wadą lukarn jest dzisiaj ich cena. Często okna dachowe wygrywają z lukarnami pod względem cenowym. Poza tym budowane obecnie dachy zazwyczaj posiadają kąt mniejszy niż czterdzieści pięć stopni. Tymczasem lukarny najlepiej sprawdzają się w przypadku bardziej stromych powierzchni. Jeśli chodzi o stopień oświetlenia naturalnego, większym źródłem światła są w przypadku poddasza okna połaciowe. 

Wole oko – małe znaczy piękne

Wole oko to nic innego jak małe, okrągłe (alternatywnie owalne) okno usytuowane w ścianie, zazwyczaj w górnej części kondygnacji budynku. Jeśli chodzi o poddasze, wole oko wykonywane jest najczęściej w postaci lukarny. Zazwyczaj dookoła wspomnianego okienka znajdują się architektoniczne elementy zdobnicze, co wpływa na estetyczny wymiar budynku. 

Jakie okna okazują się zatem najlepsze w przypadku budowania poddasza? Wszystko zależy od kilku ważnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę podczas remontu. Na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać praktyczność przyszłych pomieszczeń. Te powinny zostać przez okna optymalnie rozświetlone. Wydaje się, że w kontekście oświetlenia najlepiej sprawdzą się okna dachowe łączone ze sobą w różne konstrukcje. W ostatecznym rozrachunku wygrywają okna połaciowe, które charakteryzują się dużą praktycznością i trwałością. Są stosunkowo niedrogie i wprowadzają do pomieszczenia wyjątkowy klimat. Warto pamiętać, że wybór okien to nie wszystko. Na ostateczny kształt poddasza ma wpływ również oświetlenie oraz aranżacja. Inspiracji w kontekście urządzania pomieszczeń na poddaszu można szukać dzisiaj przede wszystkim w przestrzeni internetowej lub magazynach architektonicznych. To samo dotyczy zresztą wyboru okien. Na stronach internetowych znanych i zaufanych producentów możemy znaleźć nie tylko galerię dostępnych okien, ale również dokładną charakterystykę każdego oferowanego produktu. Warto zaglądać również na fora budowlane, gdzie fachowcy służą profesjonalną radą na temat budowania poddasza.