Wizyta u ginekologa – co warto wiedzieć?

Spędza sen z powiek, powoduje stres, stanowi wielką niewiadomą.... Wokół pierwszej – i nie tylko pierwszej – wizyty u ginekologa pojawiało się na przestrzeni lat wiele mitów. W efekcie wiele kobiet nie wie, czego spodziewać się podczas takiej wizyty. To z kolei wpływa na pogorszenie samopoczucia i stres. Okazuje się jednak, że tak naprawdę nie ma się czego bać. Wiele opowieści krążących wśród znajomych z pewnością można zaliczyć do bardzo interesującej – ale jednak –  fikcji. Z drugiej strony warto oczywiście wiedzieć, jak przygotować się do wizyty. Szczególnie wtedy, gdy wybieramy się do tego lekarza po raz pierwszy. Trzeba również pamiętać o jednej podstawowej zasadzie – lekarz ginekolog to lekarz jak każdy inny. Wszelkiego rodzaju obawy oraz stresy powinnyśmy zostawić zatem za sobą, ponieważ zdrowie i samopoczucie jest tutaj najważniejsze.

Prawda i mity

Zasłyszane informacje na temat wizyty u ginekologa niekoniecznie muszą być prawdziwe. Najwięcej mitów pojawia się wokół przygotowania do wizyty. Wiele kobiet zastanawia się na przykład, czy przed wizytą trzeba ogolić miejsca intymne. Jak się okazuje, nie jest to konieczne, ponieważ na ten aspekt lekarz nie zwróci uwagi. Jeśli my same poczujemy się z tym lepiej, można przeprowadzić depilację. Prawdą jest z pewnością to, że lepiej ubrać się w dniu wizyty w sukienkę bądź spódniczkę. Dzięki temu przejście zza parawanu (gdzie trzeba się rozebrać od pasa w dół) na fotel nie będzie krępujące. Wiele plotek wiąże się również ze współżyciem przed wizytą. Nie jest to zabronione, jednak najlepiej dwa dni przez badaniem zachować wstrzemięźliwość. Jeśli chodzi z kolei o badanie w czasie miesiączki, podczas okresu lekarz nie będzie mógł pobrać próbki do cytologii. Inne badania są jednak możliwe także wtedy. Młode dziewczyny często zastanawiają się, czy badanie wygląda inaczej, jeśli kobieta jest dziewicą. Odpowiedź jest twierdząca. Pacjentka, która nie rozpoczęła współżycia jest badana przez odbyt, by podczas badania ginekolog nie przebił przez przypadek błony dziewiczej. Badanie cytologiczne zazwyczaj wykonuje się wyłącznie tym kobietom, które rozpoczęły już współżycie. 

Bezpośrednio przed wizytą

Warto wiedzieć, co zrobić bezpośrednio przed wizytą. Do gabinetu z pewnością trzeba zabrać niezbędne dokumenty. W przypadku wizyty prywatnej zabieramy ze sobą dowód. Jeśli wybieramy się do ginekologa na kasę chorych, musimy zabrać również dokument ubezpieczenia. Warto zapisać sobie również datę ostatniej miesiączki oraz listę przyjmowanych leków. Przed wizytą trzeba oczywiście umyć miejsca intymne. Wyjątkiem jest sytuacja, w której niepokoi nas pojawiająca się na bieliźnie wydzielina lub zapach. W takim przypadku ginekolog powinien bezpośrednio sprawdzić, z czym ma do czynienia. Bezpośrednio przed wejściem do gabinetu powinnyśmy skorzystać z toalety, by opróżnić pęcherz (dzięki temu lekarzowi łatwiej będzie przeprowadzić badanie). Wyjątkiem jest sytuacja, w której wiemy, iż ginekolog będzie wykonywał USG brzuszne. W takich przypadkach pacjentka na godzinę przed badaniem powinna dodatkowo wypić jeden litr wody bądź innego napoju. 

O co zapyta lekarz

Wiele wątpliwości pojawia się w związku z tym, o co ginekolog może zapytać. Bez wątpienia będą to pytania intymne, jednak każdego ginekologa obowiązuje tajemnica lekarska, więc – jeśli jesteśmy pełnoletnie – specjalista nie może udzielić osobom postronnym żadnych informacji. Jeśli chodzi o sam wywiad lekarski, ginekolog wykonuje go przed badaniem właściwym. O co może zapytać? Z pewnością pojawią się pytania na temat miesiączki, takie jak: kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka, ile dni trwa pełen cykl, kiedy miał miejsce ostatni okres, czy krwawienia są regularne. Na wszystkie pytania trzeba odpowiedzieć zgodnie z prawdą, by lekarz zyskał prawdziwy obraz sytuacji. Trzeba również zaznaczyć, że pytań odnośnie miesiączki może być oczywiście więcej (np. o jej obfitość czy o dolegliwości związane z jej występowaniem). Inna tura pytań dotyczy oczywiście współżycia. Ginekolog pyta pacjentkę o to, czy rozpoczęła już współżycie i czy posiada stałego partnera. Może paść również pytanie o stosowane środki antykoncepcyjne, dlatego warto zapisać sobie nazwę leku. Trzeba również podkreślić, że szczegółowy wywiad jest przeprowadzany tylko podczas pierwszej wizyty. Każdy ginekolog posiada kartę pacjentki i przy następnej wizycie badanie przebiega o wiele sprawniej. Warto pamiętać, że lepiej uczęszczać do jednego ginekologa. Jak znaleźć idealnego lekarza? Na przykład za pomocą wyszukiwarki internetowej. 

Przebieg badania

W zależności od ginekologa, badanie może rozpocząć się od badania piersi bądź badania narządów płciowych. To ostatnie jest przeprowadzane na specjalnym fotelu. Pacjentka znajduje się w pozycji półsiedzącej, a nogi umieszcza na specjalnych podpórkach, dzięki czemu ginekolog może sprawnie przeprowadzić badanie. Najwięcej mitów powstało wokół badania urządzeniem o nazwie wziernik. Narzędzie jest wprowadzane do pochwy, by lekarz mógł obejrzeć szyjkę macicy i pobrać materiał do badania cytologicznego. Nie jest to badanie bolesne, dlatego nie ma się czego obawiać. 

Wizyta u ginekologa nie jest tak straszna, jak z reguły się wydaje. Szczególnie w dobie dwudziestego pierwszego wieku powinnyśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nasze zdrowie jest najważniejsze. Przełamanie wstydu i problemów z intymnością staje się proste, gdy uświadomimy sobie podstawową rzecz – ginekolog jest specjalistą takim jak każdy inny. Jego głównym zadaniem jest wywiad lekarski oraz przeprowadzenie odpowiedniego badania. W efekcie – dzięki wizycie w gabinecie – zyskujemy pewność, że jesteśmy zdrowe. Niestety wciąż wiele osób nie umie przełamać tabu kulturowego. To z kolei może prowadzić do bardzo negatywnych skutków. Warto zatem uświadomić sobie powagę sytuacji i raz na jakiś czas wybrać się do gabinetu ginekologicznego (szczególnie wtedy, gdy planujemy dziecko!).