Sprzedaż mieszkań

„Sprzedam przestronne oraz nowoczesne mieszkanie, tanio i bezpośrednio. Bez pośredników!” – na stronach internetowych można natrafić na wiele ogłoszeń, dotyczących sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego. Czy stworzenie takich anonsów i wrzucenie ich na różnego rodzaju portale da nam jednak gwarancję szybkiego znalezienia kupców? Okazuje się, że współcześnie, chcąc sprzedać swoje mieszkanie, trzeba włożyć w to wiele wysiłku i sprytu, aby zachęcić klientów do skorzystania z naszej oferty. Czy bezpośrednia sprzedaż mieszkania jest jeszcze możliwa? Kiedy warto pokusić się o pomoc ze strony agencji nieruchomości?

Działanie na własną rękę

Rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami i dlatego trzeba umiejętnie dostosować się do stawianych przez niego zasad. Chcąc na własną rękę sprzedać swoje mieszkanie musimy więc zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Dzięki temu znacznie zwiększymy szanse na pozbycie się niepotrzebnych już nam czterech kątów w korzystnej dla nas cenie. Jeśli dopiero rozpoczynamy etap sprzedaży mieszkania to mając odrobinę cierpliwości i czasu możemy oprzeć się tylko na swoich możliwościach. Pierwszym ważnym elementem powinna być odpowiednia wycena naszej nieruchomości. Kwestia ta jest szczególnie ważna przy wystawianiu ogłoszeń. Klient, który uzna, że mieszkanie ma zbyt wygórowaną cenę od razu zrezygnuje z naszej oferty. Jeśli cena będzie natomiast zbyt niska to z pewnością wzbudzi to u niego wątpliwości co do faktycznego stanu mieszkania i w ten sposób również zrezygnuje z wystawionego przez nas ogłoszenia. Ustalając wartość pieniężną, którą będziemy chcieli uzyskać za naszą nieruchomość warto pokusić się o sprawdzenie podobnych ofert. Wówczas będziemy mogli zaproponować konkurencyjną na rynku cenę, która z pewnością zainteresuje potencjalnych klientów. Wyceniając własne mieszkanie warto wziąć pod uwagę istotne czynniki na przykład faktyczny stan lokalu, konieczność przeprowadzenia remontu, bliskość do istotnych punktów tj. sklepów, szpitali, szkół czy przedszkoli. Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie wszelkich dokumentów, które będą niezbędne dla prawidłowego przeprowadzenia  procesu sprzedaży. Właściciel powinien zatem dysponować wszelkimi papierami poświadczającymi jego prawo do własności, kopię aktu notarialnego, a nawet wypisem z miejscowego planu zagospodarowania. Wszelkie te dokumenty z pewnością będą chcieli zobaczyć potencjalni nabywcy naszej nieruchomości. Wydawałoby się, że następnym krokiem będzie już tylko wstawienie ogłoszenia i czekanie na pierwszych zainteresowanych naszą ofertę klientów. Niestety bez przeprowadzenia „liftingu” naszego mieszkania każda taka wizyta będzie mogła kończyć się jedynie odmową ze strony potencjalnych nabywców.  Na co warto zatem zwrócić swoją uwagę, aby oferowana przez nas nieruchomość stała się dla klientów atrakcyjna?

„Lifting” naszego mieszkania

Chcąc sprzedać własne mieszkanie warto wcielić się w rolę potencjalnego nabywcy i racjonalnie określić co w naszych czterech kątach może wzbudzać już pierwsze wątpliwości. Pamiętajmy o tym, że nasza nieruchomość powinna stwarzać wrażenie czystego, funkcjonalnego i przytulnego domu, w którym chciałoby się przebywać każdego dnia. W tym celu warto pokusić się o kilka kosmetycznych zabiegów, które z pewnością uatrakcyjnią wygląd naszego mieszkania. Przed wizytą pierwszych klientów dobrze odmalować zatem ściany i zadbać o elementy dekoracyjne. Mogą być to świeże kwiaty czy owoce na stole, nowy dywan w salonie, ręczniki komponujące się z wystrojem łazienki, elegancka pościel w sypialni czy nowoczesna narzuta na sofę. Takie drobiazgi znacznie uatrakcyjnią nasze mieszkanie. Ponadto koniecznym warunkiem jest zlikwidowanie wszelkich usterek, które mogłyby przesądzić o decyzji potencjalnych kupców. Tym sposobem warto naprawić wiecznie kapiący kran czy skrzypiące drzwi lub szafki w kuchni. Pamiętajmy o tym, że kupcy szczególną uwagę przywiązują do stanu podłóg czy okien. Jeśli w naszym mieszkaniu coś jest z nimi nie tak to lepiej jeszcze przed sprzedażą wymienić elementy, abyśmy nie musieli zbytnio schodzić z proponowanej przez nas ceny. Jeśli nie czujemy się na siłach w kwestii przeprowadzania takiego „liftingu” mieszkania to warto zaufać profesjonalistom. W Polsce coraz bardziej popularny staje się bowiem „home staging”. Wynajęta przez nas firma odświeży nasze mieszkanie i zadba o szczegóły, które z pewnością uatrakcyjnią wygląd całej nieruchomości i zwiększą szanse na jej szybką sprzedaż. 

Dobre ogłoszenie

Wystawiając ogłoszenie pamiętajmy, że warto  zamieścić je w różnych środkach przekazu. Oferta ma trafić do jak największego grona odbiorców. Dobrze zamieścić ją więc nie tylko na różnego rodzaju portalach internetowych, ale również w gazecie, która wciąż cieszy się dużą popularnością. Zdjęcia, które dołączamy do naszego ogłoszenia warto wykonywać za dnia, kiedy światło słoneczne w dobry sposób rozświetli wnętrze naszego mieszkania. W anonsie musimy zawrzeć podstawowe informacje na temat nieruchomości tj. cenę, jej metraż, liczbę pokoi, lokalizację i stan. Jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań Poznań jest przykładem miasta z bardzo ciekawymi ofertami. 

Kiedy zgłosić się do agencji?

Jeśli klienci nie wykazują zainteresowania naszą ofertą to po jakimś czasie warto zwrócić się do agencji nieruchomości. Profesjonaliści udzielą tam fachowej pomocy na temat zwiększenia atrakcyjności oferty, zaproponują nowe rozwiązania, sami zajmą się kwestiami formalnymi i poszukiwaniem klientów. Takie rozwiązanie jest wygodne, gdyż oszczędza nam mnóstwo czasów i nerwów, ale niestety musimy za nie sporo zapłacić.