Domowe aranżacje – vintage zone

Styl vintage przejawia się nie tylko w modzie, ale również w szeroko pojętej aranżacji wnętrz. W ostatnim czasie obok nowoczesnych oraz innowacyjnych projektów związanych z urządzaniem domów i mieszkań pojawiła się również tęsknota za tym, co już przeminęło. Vintage to nie tylko powrót do przeszłości. To również sprzeciw wobec ogromnej komercji i braku oryginalności. Wbrew pozorom – mimo iż vintage czerpie inspiracje z przeszłości – wspomniany styl nie jest bowiem w żadnym stopniu wyłącznie odwzorowywaniem tego, co już było. Oryginalne łączenia kolorów i dodatków sprawiają, że każde wnętrze vintage prezentuje się inaczej. Wydaje się, że to między innymi dlatego popularność tego stylu bardzo wzrosła. Każdy z nas marzy o kreatywnym i wyjątkowym wnętrzu, które dodatkowo sprawdzi się również pod względem praktycznym. Warto pamiętać oczywiście o głównych wyznacznikach vintage, którymi należy kierować się podczas aranżacji czy ewentualnego remontu. 

Kolory vintage

Kolory, które dominują w stylu vintage to przede wszystkim stosowane barwy w odcieniach zieleni, czerwieni, błękitów czy brązów. Warto podkreślić, że zabawa kolorem i kształtem w przypadku vintage jest jak najbardziej wskazana. Na ścianach mogą znaleźć się oryginalne tapety, najlepiej w kształcie pasków lub grochów. Bardzo ciekawym materiałem wykorzystanym przy aranżacjach typu retro czy vintage jest oczywiście wiklina. W tym przypadku możemy wyróżnić zarówno wiklinowe dodatki, jak i wiklinowe meble, które idealnie wpiszą się w zaplanowany design. 

Wiklinowe dodatki

Bardzo ważnym elementem aranżacji w stylu vintage są oczywiście wiklinowe dodatki. Te ostatnie wykonuje się bardzo często ręcznie, dzięki czemu ich trwałość i solidność dają o sobie znać przez wiele kolejnych lat. Jakie dodatki warto nabyć? Przede wszystkim te najbardziej praktyczne, czyli między innymi kosze z wikliny, które sprawdzają się w wielu sytuacjach. Zamykane plecionki wykorzystujemy jako kosze na pranie czy bieliznę. Mniejsze służą do przechowywania biżuterii oraz innych drobiazgów. Otwarte koszyki są z kolei idealne do prezentowania pieczywa czy warzyw i owoców. Okazuje się zatem, że funkcje spełniane przez kosze z wikliny są naprawdę różnorodne. Dodatkowo wiklina prezentuje się w naszym domu bardzo estetycznie i podkreśla zaplanowaną aranżację w stylu vintage (ale nie tylko, ponieważ sprawdza się idealnie również w innych stylizacjach). Jeśli chodzi o elementy wiklinowe stricte dekoracyjne, możemy wyróżnić różnego rodzaju plecionki w kształcie kul czy serc. Te ostatnie sprawdzają się także jako dekoracyjne elementy świąteczne. Większe dekoracje nierzadko umieszcza się w ogrodzie. Co ciekawe, wyroby wiklinowe można wykonać samemu przy użyciu popularnych technik. W sieci internetowej można znaleźć różnego rodzaju tutoriale oraz przybory i materiały do stworzenia zaplanowanego „dzieła”. Dekoracje to jedno. Z wikliny wykonywane są również meble!

Wiklinowe meble

Meble wiklinowe sprawdzają się w przypadku wielu aranżacji. Choć duża część osób kojarzy je raczej z wyposażeniem tarasów i ogrodów, w rzeczywistości wspomniane elementy doskonale sprawdzają się także w salonie czy sypialni. Jakie meble wykonuje się z wikliny? Możliwości są tutaj w zasadzie nieograniczone. W sklepach znajdziemy między innymi modne fotele (nierzadko bujane), pufy, stoliki czy krzesła i kanapy. Proponowane na rynku meble z wikliny zazwyczaj posiadają w zestawie wygodne obicia czy poduszki, które można umieścić na meblu, by bezpośrednio na nim nie siadać. W efekcie przesiadywanie na sofie czy bujanym krześle wiklinowym staje się nie lada przyjemnością. Jeśli chodzi o barwę mebli, możemy je otrzymać w standardowych kolorach brązu. Możliwości w tym zakresie są jednak bardziej rozbudowane. Specjalnie barwiona wiklina sprawia, że nasze meble są dostępne w kolorach szarości, bieli czy błękitu. 

Vintage wnętrza

Każde wnętrze można urządzić w stylu vintage. Bez względu na to, czy jest to kuchnia, łazienka, salon czy sypialnia. Szereg produktów i dodatków we wspomnianej stylizacji znajdziemy między innymi w sklepach internetowych. Jeśli chodzi o kuchnię, z pewnością warto nabyć eleganckie dzbanki ceramiczne czy unikatowe filiżanki ze spodkiem. W tej przestrzeni idealnie sprawdzą się wspomniane już wcześniej kosze z wikliny (wyłożone praktyczną folią lub ceratką od środka). W sklepach internetowych można znaleźć specjalnie wystylizowane suszarki do naczyń czy nawet stojaki na ręczniki kuchenne. Jeśli chodzi z kolei o łazienki, styl vintage może zostać podkreślony poprzez odpowiednie zestawy łazienkowe czy ręczniki. Warto pamiętać, że nawet w łazience możemy zawiesić obraz czy zegar. W sypialniach i salonach vintage może zaakcentować poprzez zakup odpowiednich zasłon, poduszek ozdobnych czy pościeli. Wszystko powinno pasować do siebie pod względem kolorystycznym. Już podczas wyboru tapet czy farb warto tę kwestię przemyśleć. 

Vintage ogród

Styl vintage można zaakcentować nie tylko w pomieszczeniach. Warto pamiętać o odpowiedniej aranżacji balkonu, tarasu czy ogrodu. Na rynku można dzisiaj znaleźć odpowiednie meble ogrodowe czy dekoracje (na przykład wspomniane już wcześniej kosze z wikliny, które efektywnie zastąpią zwykłe, standardowe doniczki). Trzeba również pamiętać o tym, że miejsca takie jak ogród wymagają odpowiedniej opieki. Jeśli nie mamy czasu zająć się roślinami czy kwiatami, powinniśmy zatrudnić do tego wykwalifikowaną osobę. 

Stylizacje vintage są cenne pod wieloma względami. Przede wszystkim efektywnie łączą w sobie estetykę oraz funkcjonalność. Na rynku można dzisiaj znaleźć wiele elementów dekoracyjnych związanych ze wspomnianym stylem. Dodatkowo sklepy meblowe oferują swoim klientom bardzo ciekawe szafki, sofy czy stoliki, które w dużym stopniu podkreślą zaplanowaną przestrzeń. Warto szukać inspiracji na blogach i stronach internetowych poświęconych vintage. Wbrew pozorom wcale nie jest ich mało. Udana stylizacja vintage wnosi do naszego domu czy mieszkania powiew świeżości i jednocześnie historii.