Zalety i wady posiadania samochodu

Samochód osobowy to dla wielu osób prawdziwa gwiazdka z nieba. Bez niego życie byłoby z pewnością mniej funkcjonalne i w niektórych sytuacjach bardzo utrudnione. Kierowcy nie wyobrażają sobie życia bez swojego ukochanego samochodu. Osoby niezmotoryzowane często narzekają na komunikację miejską czy ewentualne rachunki, gdy muszą dostać się do jakiegoś miejsca przy pomocy firmy taksówkarskiej. Jak się okazuje, posiadanie własnego samochodu wiąże się zatem z wieloma udogodnieniami. Nie wszystko jest jednak albo czarne, albo białe. Osoby zmotoryzowane nierzadko muszą borykać się z własnymi problemami. Warto zatem wiedzieć przed zakupem auta, czego rzeczywiście możemy się spodziewać po takim nabytku.

Prawo jazdy i pierwszy samochód osobowy 

Zanim zakupimy pierwsze auto, najpierw musimy oczywiście zdać prawo jazdy. Jest to zarówno wada jak i zaleta. Egzamin na prawo jazdy z pewnością będzie zapamiętany jako jedno z najważniejszych przeżyć w życiu człowieka. Podobnie jest zresztą z nauką jazdy. Z drugiej strony niestety często takie wydarzenia negatywnie zapisują się w naszych wspomnieniach. Niektórzy kierowcy muszą podejść do egzaminu nawet kilka razy, zanim w końcu otrzymają upragnione prawko.

Zalety posiadania auta

Posiadanie auta ma z pewnością wiele zalet. Dzięki samochodom możemy przemieszczać się z miejsca na miejsce nie tylko stosunkowo szybko, ale również komfortowo i bezpiecznie. Codzienne funkcjonowanie osób niezmotoryzowanych z pewnością jest nieco trudniejsze niż tych, którzy rano siadają za kółkiem. Osoby poruszające się autem nie zwracają uwagi na to, by zdążyć na następny autobus lub na to, jaka aktualnie panuje za oknem pogoda. Chociażby z tego względu warto przyznać, że samochód w domu jest bardzo cennym nabytkiem dla każdego członka rodziny.

Wady posiadania samochodu

Choć pojazdy samochodowe mają z pewnością wiele zalet – o których była mowa wcześniej – nie ulega wątpliwości, że – jak wszystko zresztą – posiadają również wady. Te ostatnie to przede wszystkim minusy finansowe, ponieważ właściciel auta musi liczyć się z regularnymi opłatami za użytkowanie auta. Przede wszystkim są to opłaty za niezbędne ubezpieczenia czy przeglądy samochodowe, które trzeba co jakiś czas wykonywać. Im bardziej nowoczesne i komfortowe jest auto, tym szybciej o jego „zawłaszczenie” pokusi się złodziej. W przypadku nowych samochodów nie wystarczy zatem standardowe ubezpieczenie. Właściciel musi zadbać również o inne opłaty, które – w razie ewentualnej kradzieży – zagwarantują mu zwrot kosztów związanych z utratą samochodu. Wiele pieniędzy kierowcy „wkładają” również w naprawę swojego samochodu. Bardzo często zdarza się tak, że auto psuje się w najmniej oczekiwanym momencie. By naprawić je szybko i skutecznie, musimy za to oczywiście zapłacić. Nierzadko jednorazowa naprawa potrafi bardzo uszczuplić zawartość naszego portfela czy karty kredytowej.

Samochody specjalne

Posiadanie własnego samochodu osobowego to jedno. Takie auto z pewnością ułatwia człowiekowi życie na każdym kroku. Niemniej jednak warto również wspomnieć o innych pojazdach, których posiadanie jest dla niektórych ludzi równie istotne. Mowa przede wszystkim o właścicielach firm i osobach prowadzących własne działalności, których specyfika wymaga używanie samochodów dostawczych czy innych pojazdów, na przykład rolniczych. Co ciekawe, wiele osób nie posiada takich maszyn na własność. Jeśli firma jest mała, bardziej opłacalne okazuje się wynajmowanie aut i pojazdów, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jeśli chodzi o wynajem samochodów dostawczych Poznań czy inne większe miasta oferują klientom naprawdę zróżnicowaną ofertę, dlatego właściciele mniejszych firm często korzystają z usług różnych wypożyczalni. 

Alternatywne opcje

Co zrobić, jeśli nie mamy własnego auta osobowego? Choć wydaje się to niemożliwe, w rzeczywistości wiele osób naprawdę nie posiada dzisiaj samochodu (choć ma na przykład prawo jazdy). Rozwiązaniem – jeśli naprawdę szybko potrzebujemy auta – okazują się wspomniane już wcześniej wypożyczalnie, które często proponują klientom  nie tylko samochody dostawcze, ale również standardowe samochody osobowe. Innym rozwiązaniem jest oczywiście komunikacja miejska, jednak nie każdy chwali sobie taką możliwość przemieszczania się po mieście. Osoby propagujące zdrowy i aktywny tryb życia coraz częściej zamieniają auta na rowery lub rolki. Wspomniane aktywności cieszą się dużym zainteresowaniem. W miastach powstają prężnie ścieżki rowerowe, a w różnych punktach można bez problemu wypożyczyć przygotowany dla mieszkańców rower miejski. 

Jak się zatem okazuje, zalety posiadania auta z pewnością przewyższają jego wady. Choć musimy radzić sobie z rosnącymi cenami paliwa i nieprzewidzianymi awariami, z pewnością musimy przyznać, że auto osobowe ułatwia codzienne funkcjonowanie. Nie tylko dla osób samotnych, ale również dla rodzin dziećmi. Jeśli znudzi nam się standardowe podróżowanie po mieście, zawsze możemy zrezygnować z samochodu na rzecz wygodnego roweru miejskiego.