Torby skórzane

Torebka to nieodłączny atrybut prawie każdej kobiety. Od wielu lat prym na rynku wiodą oczywiście solidne i trwałe torby skórzane, które pełnią swoją rolę przez wiele lat po zakupie. Odpowiednio użytkowane gadżety wykonane z galanterii skórzanej mogą „przeżyć” inne torby wyprodukowane z takich materiałów jak zamsz, dżins, wełna czy filc. Niestety wiele osób wciąż niewłaściwie pielęgnuje skórzane wyroby. W efekcie te ostatnie szybko tracą swoje właściwości. Warto zatem – posiadając czy kupując torebkę skórzaną – dowiedzieć się nieco więcej na temat jej właściwej impregnacji. Wbrew pozorom czyszczenie i pielęgnowanie skóry nie jest tak trudne, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Trzeba pamiętać przede wszystkim o zakupie odpowiednich produktów do impregnacji skóry. Warto poznać również kilka prostych i przydatnych trików związanych z domowym czyszczeniem galanterii skórzanej.

Produkty do impregnacji skórzanych torebek

O produkty skórzane można dzisiaj zadbać stosunkowo łatwo przede wszystkim dlatego, iż na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty pielęgnacyjne. Podczas zakupu torby, butów czy paska zazwyczaj sprzedawca oferuje również preparat impregnacyjny do wyrobów skórzanych. Warto mieć w swoim domu taką pastę czy piankę. Trzeba oczywiście zauważyć, iż niektóre preparaty są stosowane do szczególnych rodzajów skóry. Znajdziemy zatem produkty do wyrobów ze skóry jasnej, kolorowej czy na przykład wężowej. 

Zakup galanterii skórzanej

Gadżety skórzane nie należą do najtańszych, jednak z drugiej strony ich wartość – ze względu na solidność i trwałość – powinna być odpowiednio wysoka. Jeśli chcemy zakupić torebkę w atrakcyjnej cenie, najlepiej skorzystać z ofert sklepów online. Każdy sklep internetowy proponuje klientom unikatowe, często niepowtarzalne torebki wykonywane oczywiście ręcznie. Dodatkowym atutem takich działalności są bardzo często konkursy czy rabaty, dzięki którym za produkty płacimy mniej niż w sklepach stacjonarnych. 

Domowe sposoby na czyszczenie skóry

Choć wiele osób nie ma o tym pojęcia, do wyczyszczenia torebki skórzanej potrzebujemy zaledwie dwóch rzeczy: wody oraz octu. Czasami zamiast octu można stosować zwykłe mydło, które w połączeniu z wodą także poradzi sobie z mniejszymi plamami. Dzięki wspomnianym substancjom jesteśmy w stanie szybko usunąć standardowe zabrudzenia. Trzeba oczywiście pamiętać, że zbytnie zamoczenie torebki w wodzie może przynieść odwrotne skutki. Do czyszczenia lepiej wykorzystywać specjalne szmatki. Po „zabiegach oczyszczających” torbę należy pozostawić do wyschnięcia. Nie należy umieszczać jej na gorącym kaloryferze, by przyspieszyć wysychanie. Torba musi przeschnąć samoistnie! Jest to bardzo ważne, ponieważ nadmierne ciepło może uszkodzić skórę. 

Czyszczenie jasnej skóry

Torebki wyprodukowane z jasnej skóry prezentują się bardzo klasycznie i elegancko. Niestety bardzo często ich właścicieli nie mogą poradzić sobie z uporczywymi i mało estetycznymi zabrudzeniami. Jak się okazuje, czyszczenie jasnej skóry wcale nie jest trudne. Najlepiej do tego celu wykorzystać... zwykłą gumkę do mazania, bez której nie mogliśmy obejść się w szkole. 

Natłuszczanie skóry

By skórzana torebka zachowała swoje właściwości, warto regularnie zadbać o jej optymalne natłuszczenie. Trzeba oczywiście pamiętać, że taki „zabieg” przeprowadzamy po wyczyszczeniu gadżetu. Jak poprawnie zadbać o natłuszczenie galanterii skórzanej? Nie jest to wcale trudne, wystarczy postępować jednak według określonych wytycznych:

  1. Czyścimy skórę przy pomocy odpowiednich preparatów lub za pomocą podanych wyżej sposobów.
  2. Kupujemy glicerynę bądź olejek rycynowy (zazwyczaj są to produkty dostępne w niemalże każdej aptece).
  3. Wcieramy wybraną substancję z skórzaną torebkę.
  4. Polerujemy materiał, by uzyskać pożądany połysk. 

Konserwacja skórzanej torebki

Jeśli doprowadziliśmy torbę do złego stanu, pomóc może jedynie specjalista. Warto odwiedzić punkt galanteryjny, w którym być może pracownik zaradzi naszym problemom. Jak znaleźć taką działalność? Jak zwykle, także w tym przypadku wieści najszybciej rozchodzą się drogą pantoflową. Informacji warto szukać również na forach internetowych. Niektóre osoby zajmujące się „remontowaniem” skórzanych wyrobów posiadają nawet własne strony www. 

Regularne czyszczenie torby skórzanej sprawi, że wszelkie zabrudzenia będą znikały szybciej i na dłużej. Jeśli pozostawimy torebkę samą sobie, po jakimś czasie powstałych plam nie będzie można się pozbyć. Okazuje się zatem, że kluczem odpowiedniej pielęgnacji jest regularność oraz oczywiście dokładność.