Jak poradzić sobie z awarią sprężarki w samochodzie?

 

Zastanawiałeś się kiedyś co to właściwie jest turbosprężarka, czy sprężarka klimatyzacji? Urządzenia te zostały opatentowane niespełna sto lat temu i obecnie cieszą się ogromnym powodzeniem. Turbo znajduje zastosowanie we wszystkich rodzajach samochodów od wyścigowych, przez osobowe, aż po ciężarowe. Czym właściwie jest turbosprężarka i w jaki sposób wpływa na pracę naszego samochodu?

Działanie turbo jest bardzo korzystane dla silnika samochodu. Turbosprężarka wspomagą pracę silnika, a dodatkowo dzięki niej następuje redukcja emisji spalin, oraz zmniejsza się zużycie paliwa. Jak widzimy turbosprężarka ma nie tylko funkcjonalne właściwości, ale również jest ekologiczna i ekonomiczna. Jednak jest to część silnika, która wymaga naszego prawidłowego użytkowania. Jeśli nieodpowiednio korzystamy z samochodu, to turbo może uledz uszkodzeniu. W tym wypadku oczywiście możemy zregenerować naszą sprężarkę, jednak po co narażać się na niepotrzebne koszta. To samo dotyczy sprężarek klimatyzacji. Częstym awariom ulegają części, co do których nie stosuje się odpowiednich technik użytkowania. Gdy naprawiamy sprężarki klimatyzacjimusimy uwzględnić wydatek pieniężny, którego z łatwością można uniknąć dzięki zastosowaniu się do kilku prostych rad. Jak dbać o sprężarki w samochodzie?

TURBOsprężarka

Turbosprężarka działa w zgodzie z naszym silnikiem, wobec tego jej funkcjonowanie powinno być dla nas szczególnie ważne, jeśli chcemy długo cieszyć się bezawaryjną jazdą. Zasady prawidłowego dbania o tę część silnika są bardzo proste:

  • Po pierwsze : nigdy po uruchomieniu silnika nie rozpoczynaj jazdy od razu. Jeśli odczekasz kilkadziesiąt minut twój silnik rozgrzeje się i ustabilizuje swoje obroty, natomiast turbosprężarka w tym czasie napełni swoje kanaliki olejem, który zmniejszy tarcie i wspomoże jej pracę.

  • Po drugie : podobnie postąp po zakończeniu jazdy. Gdy zatrzymasz samochód, przez około 30 sekund pozostaw silnik włączony, aby mógł się lekko schłodzić. Delikatne chłodzenie silnika, jak i turbospreżarki uchroni przed uszkodzeniami wskutek gwałtowanego wychłodzenia turbo.

  • Po trzecie : dbaj o kondycję swojego oleju. Niezwykle ważna jest regularna wymiana oleju silnikowego co rok lub co 15 tysięcy kilometrów – w zależności od intensywności użytkowania. Co jakiś czas sprawdzaj również ciśnienie oleju i utrzymuj je w bezpiecznej normie. Dbaj również, aby do oleju nie dostały się żadne zanieszczyszczenia i pruszki, które mogą przyczynić się do licznych awarii samochodu.

sprężarka KLIMATYZACJI

Do uszkodzeń sprężarek klimatyzacji dochodzi, gdy nie dbamy o ich czystość. Wszelkie zanieczyszczenia narażają nasz sprzęt na zanieczyszczenia. Nad prawidłową pracą spreżartki klimatyzacji należy czuwać przez cały rok (nawet jeśli obecnie jej nie używamy). Nawet drobne uszkodzenia i rozszczelnienia mogą prowadzić do poważnych awarii. Należy regulanie serwisować klimatyzację. Ponadto dla lepszego działania układu można zastosować smarowanie pompy,co będzie stanowiło ochronę dla sprzętu w trakcie jego uruchamiania.