Jaka powinna być idealna kuchnia?

Kuchnia nazywana jest sercem domu, ponieważ to tam gromadzi się przy wspólnych posiłkach cała rodzina. Nic więc dziwnego, że szczególny nacisk kładziemy właśnie na jej urządzenie. Czy istnieją jakieś wyznaczniki idealnej kuchni? Oczywiście to od nas zależy jak będzie wyglądało to pomieszczenie, jednak zabierając się za jego remont warto pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Funkcjonalność

Kuchnia to pomieszczenie w którym przechowujemy i przygotowujemy posiłki, powinno więc być ono sterylnie czyste, a także funkcjonalne. Współcześnie, nawet małe kuchnie można wyposażyć w funkcjonalne meble kuchenne Poznań także posiada sklepy, w których zakupić możemy meble skrojone na miarę naszej kuchni. Znajdziemy je między innymi w poznańskiej Pracowni Mebli. Pracownicy tejże firmy oferują kompleksową pomoc przy zaprojektowaniu i wykonaniu mebli do pomieszczeń o niestandardowych wymiarach, najczęściej kawalerkach, w których każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Jak jednak zaznaczają, nawet w najmniejszym pomieszczeniu można stworzyć kuchnię, która spełniała będzie najważniejsze standardy tego pomieszczenia. Najważniejsze jest to, by pamiętać o tak zwanych strefach: strefie zapasów, przechowania, zmywania, przygotowania i gotowania, które zapewnią nam odpowiednie warunki do bytowania w tym pomieszczeniu. Strefa zapasów obejmuje lodówkę, zamrażarkę i szafki, w których przechowujemy różnego rodzaju produkty spożywcze. W małym mieszkaniu możemy zrezygnować z osobnej zamrażarki i wybrać lodówko-zamrażarkę, która zaoszczędzi wiele miejsca. Strefa przechowania obejmuje miejsce, w którym przechowujemy zastawę i żywność z której korzystamy na co dzień. Warto pamiętać, aby na przechowanie tychże produktów wybrać szafki znajdujące się w zasięgu naszych dłoni. Do przechowywania kubków możemy wykorzystać wieszaczki, które zawiesić możemy na ścianie, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę przestrzeni. Strefa zmywania, także może być zaprojektowana z głową. Jej centralnym punktem jest zlewozmywak, a także smietnik, w większych kuchniach możemy także zainwestować w zmywarkę. Powinnyśmy zainwestować w sortowniki do śmieci oraz antywodne szafki, któe z pewnością ułatwią nam życie. Sercem kuchni jest jednak strefa przygotowania, nie powinniśmy na niej oszczędzać miejsca. To tu znajduje się główny blat roboczy na którym przygotowujemy posiłki. Warto racjonalnie rozplanować także położenie wszelkich narzędzi potrzebych do przygotowania posiłków – deski, noży, sztućców. Ostatnia strefa, strefa gotowania i pieczenia obejmuje piekarnik, płty grzewcze, mikrofalę oraz garnki i patelnię. W kawalerce często rezygnuje się z piekarnika na rzecz płyt grzewczych oraz mikrofali, pozwala to zdecydowanie zaoszczędzić miejsce w małej przestrzeni.

Estetyka

Oczywiście niezwykle ważna jest także strona estetyczna. Wnętrze kuchni projektować możemy zgodnie z panującymi w danej chwili trendami warto jednak pamiętać, aby decydować się na klasyczną bazę – solidne podłogi, ściany i meble. Wybierając meble projektowane na nasze zlecenie mamy pewność iż będą one solidne, dopasowane idealnie do naszej kuchni oraz naszych upodobań. Meble na wymiar są także gwarancją oryginalnego designu, spodobają się więc z pewnością kolekcjonerom.